Seçimin ardından zam yağmuru! YHT fiyatlarına da zam bekleniyor

31 Mayıs 2023 Çarşamba

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık’ın Yüksek Hızlı Tren (YHT) biletlerine yüzde 15-20 aralığında zam yapması bekleniyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ikinci turda yüzde 47.82 oranında oy alan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu karşısında yüzde 52.18’le kazandığı cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından gözler, yükselen fiyatlarda. Seçimlerin ardından alkol ve benzine gelen zamlardan sonra YHT fiyatlarında da zam bekleniyor.

TCDD Taşımacılık, YHT biletlerine yüzde 15-20 aralığında zam yapmak üzere çalışmalara başladı. Bu çalışma, kabinenin oluşmasının ardından yeni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’na sunulacak. Zammın, kısa sürede uygulamaya girmesi bekleniyor.

Seçim bitti benzine bir zam daha geliyor!

TCDD Taşımacılık, 2022 yılında YHT biletlerine Ocak ayında yüzde 20, Mart ayında yüzde 10, Nisan ayında yüzde 15, Haziran ayında yüzde 30 ve Eylül ayında yüzde 10 zam yaptı.

TCDD, YHT biletlerine en son bu yıl ocak ayında yüzde 15 zam yaptı. Zamla birlikte İstanbul-Ankara arası bilet fiyatı 215 TL’den 248 TL’ye çıktı.

Ankara’da, kısa süre içinde zam dalgasına devletin işlettiği köprü ve otoyolların da dahil olacağı konuşuluyor. Karayolları Genel Müdürlüğü, genelde yılın başında geçiş ücretlerini artırırdı. Bu yıl, zam yapmadı. Seçimin tamamlanmasıyla birlikte zammın önü de açıldı.