Seçimi kaybeden Çipras Nazım Hikmet’in şiiriyle istifa etti!

29 Haziran 2023 Perşembe

Yunanistan’da geçen hafta yapılan seçimlerde büyük bir oy kaybına uğrayan ana muhalefet radikal sol SYRIZA partisi lideri Aleksis Çipras, bugün aldığı ani bir kararla parti liderliğinden istifa ettiğini açıkladı. Çipras açıklamasında Nazım Hikmet’in “En güzel deniz henüz gidilmemiş olandır” şiirindeki mısrasına atıfta bulundu.

Yunanistan’da yapılan seçimlerde istediği sonucu alamayan SYRIZA’nın lideri Aleksis Çipras, partinin genel başkanlığından istifa etti. Reuters, 3 gün önce yapılan seçimlerde oy oranı 21 Mayıs seçimlerine göre yaklaşık 3 puan düşen ve 23 sandalye kaybeden SYRIZA’nın lideri Aleksis Çipras’ın koltuğunu bıraktığını duyurdu.

İstifasıyla ilgili açıklama yapan Çipras, “Partinin derinlemesine yenilenmesi ve yeniden kurulması gerektiğine dair inancımı sadece sözde bırakamam” dedi. Yunanistan Başbakanı Miçotakis zaferle çıktığı seçimlerin kaybedenlerin biri SYRIZA oldu. 25 Haziran’da yapılan seçimlerde SYRIZA’nın oy oranı yüzde 20’den 17,84’e gerilerken parlamentodaki sandalye sayısı ise 71’den 48’e düştü. SYRIZA’nın 2019’daki sandalye sayısı ise 86’ydı.

Yunanistan seçimlerinin galibi Miçotakis oldu!

Seçimlerde aşırı sağ da güçlenerek çıktı. Bu sonuçların ardından SYRIZA’nın sonbaharda kongreye gitmesi bekleniyordu. Bu süreç Çipras’ın istifasının ardından hızlanabilir.

NAZIM HİKMET’İN DİZELERİYLE İSTİFA ETTİ

Çipras, halkın sorunlarını daha iyi anlayacak yeni bir SYRIZA’nın kurulması için elinden gelen bütün gayreti göstereceğini söylerken çok sevdiği Nazım Hikmet’in “En güzel deniz henüz gidilmemiş olandır” şiirindeki mısrasına atıfta bulundu.