“Seçim yasasındaki değişikliğin asıl nedeni bu”

25 Mart 2022 Cuma

“Seçim yasasındaki değişikliğin asıl nedeni bu”

Seçim yasası hakkında konuşan gazeteci Yılmaz Özdil, “Meclis dağılımı eğer muhalefetin ağırlığı şeklinde gelişmezse, ikinci turda mutlaka iktidar partisinin adayı seçimi kazanır” dedi.

Gazeteci Yılmaz Özdil, YouTube platformu üzerinden katıldığı bir programda gündemi değerlendirdi. Seçim yasası değişikliği için verilen kanun teklifi hakkında konuşan Yılmaz Özdil,“Vakti gelmiş bir fikri kimse engelleyemez. Son kullanma tarihi dolmuş bir iktidarı da hiçbir seçim yasası iktidar koltuğunda tutamaz. Bana sorarsanız bu seçim yasası da AKP’yi kurtaramayacak” dedi.

Seçim yasası değişiyor, baraj düşüyor…

“SEÇİM YASASINDA HEDEF CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ”

Seçim yasası değişimi için “Muhalefet bunu ‘Meclis çoğunluğu ne olursa olsun Cumhurbaşkanı değişecek’ olarak halka sundu” diyen Özdil, şöyle konuştu:

“Getirilen seçim yasası ittifakları dağıtmaya yönelik. Partilerin Mecliste temsil edilmesini etkileyecek meseleler. Meclisteki sandalye sayısını etkileyecek meseleler.

Ama ‘Cumhurbaşkanı seçimini etkileyecek bir şey yok’ diye topluma anlatılıyor. Özellikle bağımsız tabir ettiğimiz, muhalif tarif ettiğimiz medya bunu anlatıyor. Burada çok büyük bir yanlış var.

Bu seçim yasası bana sorarsanız asıl Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılmış bir değişiklik. İçinde Cumhurbaşkanı geçmiyor ama tamamen hedef Cumhurbaşkanlığı seçimi.

Benim gördüğüm kadarıyla asrın liderimiz, artık henüz muhalefetin adayı belli olmamasına rağmen, ilk turda seçimi kazanamayacağını biliyor. Karşısına rakip olarak kim çıkarsa çıksın ilk turda seçimi kazanamayacağını görüyor.”

“AKP, ‘BİZDEN SEÇMEZSENİZ CUMHURBAŞKANI’NI ÇALIŞTIRMAYIZ’ DİYECEK”

Konuşmasına “AKP’nin Cumhurbaşkanı adayının ilk turda seçilebilmesi mümkün değil” diyerek devam eden Özdil, şu ifadeleri kullandı:

“Bana göre bu seçim yasasındaki değişikliği bu yüzden yapıyorlar. Meclis dağılımı eğer muhalefetin ağırlığı şeklinde gelişmezse, ikinci turda mutlaka iktidar partisinin adayı seçimi kazanır. Bence bu seçim yasasının temel hedefi bu.

Birinci turda eğer Meclis çoğunluğunu muhalefet bloğu alamazsa AKP, ‘Cumhurbaşkanı’nı bizden seçeceksiniz, bizden seçemezseniz bu Mecliste Cumhurbaşkanı’nı çalıştırmayız’ diyecek. İnsanlar bir matematik tercihte bulunacak. Tayyip Erdoğan tekrar Cumhurbaşkanı seçilecek. Bence seçim yasası değişikliğinin temel hedefi bu.

Tayyip Erdoğan birinci turda kazanamayacağını görüyor. Küçük partileri tasfiye ederek Meclis çoğunluğunu en azından kafa kafaya getirmeye ya da bir adım öne geçmeye çalışıyor. Bu seçim yasası da bunu sağlamaya yetecektir.”

İşte Cumhur İttifakı’nın ‘seçim yasası tuzağı’

Benzer Haberler