6’lı ittifak hayal kırıklığına uğradı! Macaristan’da Viktor Orban kazandı

4 Nisan 2022 Pazartesi

6’lı ittifak hayal kırıklığına uğradı! Macaristan’da Viktor Orban kazandı

Macaristan’da 6’lı ittifak Başbakan Orban’ı yenemedi. Macaristan’da genel seçimi aşırı milliyetçi Başbakan Viktor Orban liderliğindeki Fidesz-KDNP koalisyonu büyük farkla kazandı. Orban beşinci kez hükümet kuracak.

 

Macaristan’da 6 partinin kurduğu muhalefet koalisyonu büyük hayal kırıklığı yaşadı. Genel seçimi aşırı milliyetçi Başbakan Viktor Orban öncülüğündeki Fidesz (Macar Yurttaş Birliği) ve Hristiyan Demokratik Halk Partisi (KDNP) koalisyonu kazandı.

Macaristan Ulusal Seçim Ofisinin (NVI) paylaştığı verilere göre, oyların yüzde 78’i sayıldı. Bu sonuçlara göre, Fidesz-KDNP koalisyonu oyların yüzde 57’sini, Demokratik Koalisyonu (DK), Jobbik, Momentum, Macaristan Sosyalist Partisi (MSZP), Macaristan Yeşiller Partisi (LMP) ve Macaristan için Diyalog Partisi’nin (PM) oluşturduğu çatı oluşumu “Macaristan için Birlik” oyların yüzde 34’ünü, aşırı sağcı Bizim Ülkemiz (Mi Hazank) ise oyların yüzde 6’sını alarak mecliste temsil hakkı kazanıyor.

Macaristan Başbakanı Orban’dan memurlara tek tip üniforma talebi

Bu sonuçla 199 sandalyeli mecliste, Fidesz-KDNP koalisyonu 135, Macaristan için Birlik 57 ve aşırı sağcı Mi Hazank ise 7 milletvekili ile temsil hakkı kazandı. Sonuçlara göre 135 milletvekili çıkarmayı başaran Fidesz, 3’te 2’lik çoğunluğu da elde ediyor. Yerel saatle 06.00’da başlayan oy verme işlemi 19.00’da tamamlandı.

Toplam 199 sandalyeli mecliste 106 milletvekilli dar bölge sistemine göre belirleniyor. Dar bölge sisteminde, ilk turda en yüksek oyu alan aday milletvekili oluyor. Geri kalan 93 milletvekili ise partilerin listesinden oy oranına göre belirleniyor.

Viktor Orban kesinleşen seçim zaferinin ardından verdiği ilk demecinde, “Öyle büyük bir zafer kazandık ki Ay’dan bile bakıldığında görülebilir. Ve tabii ki Brüksel’den de” ifadelerini kullandı.

HALK, REFERANDUM İÇİN DE OY KULLANDI

Seçmenler ayrıca, muhalefet tarafından “homofobik yasa”, hükümet tarafından ise “çocukları koruma yasası” olarak nitelendirilen ve birçok Avrupa Birliği (AB) ülkesinin sert tepki gösterdiği, 18 yaşından küçükleri eş cinselliğe ve cinsiyet değişikliğine “teşvik etmeyi” yasaklayan yasal düzenlemeye ilişkin referandumda oy kullandı.

AB, Polonya ve Macaristan’ın LGBTİ+ karşı düzenlemeleri için düğmeye bastı

Yapılan kamuoyu araştırmalarına göre, muhalefetin çağrısı üzerine halk oylamasında birçok kişinin geçersiz oy kullanacağı ve bu yüzden oylamanın yüzde 50’nin altında kalarak referandumun geçersiz olacağı öngörülüyor.

Sandıkların ülke saati ile akşam 19:00’da kapandığı Macaristan’da saat 18.30’da katılım oranının yüzde 68,7 olduğu belirtildi. Bu oran 2014 seçimlerindeki oranı geçerken rekor katılım oranının yaşandığı 2018 seçimleri ile neredeyse aynı seviyede bulunuyor.

Büyük şehirlerde oy sayımı devam etmekle birlikte gidişatın değişmemesi durumunda Fidesz ve müttefiki Hristiyan-Demokratlar oylarını artırmış oldu. 2018 seçiminde Fidesz yüzde 49,27 oy oranı ile parlamentoda üçte iki çoğunluğu yakalamıştı. Orban 2010 ve 2014 yıllarında da aynı başarıyı elde etmeyi başarmıştı.

Macaristan Başbakanı, 101 tarihi eseri Erdoğan’a iade etti

Benzer Haberler