Seçim öncesinde Murat Kurum’a destek veren Eyüp Aksu, İmamoğlu kazanınca çark etti!

Yayın tarihi: 4 Nisan 2024 Perşembe 10:51 am - Güncelleme: 4 Nisan 2024 Perşembe 11:38 am

Yerel seçimde, ‘taksimetreleri kurun geliyor Murat Kurum” diyen İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçimleri kazanmasının ardından tam tersi bir açıklama yaptı. Aksu, ‘siyasete girmediklerini ve kimseyi desteklemediklerini’ savundu.

Taksi sorununa yönelik çözüm önerileri konusunda İBB yönetimiyle sık sık fikir ayrılığı yaşayan Eyüp Aksu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yeniden seçim zaferi elde etmesinin Meclis’te çoğunluğu sağlamasının ardından çark etti.

Seçimlerden önce “Taksimetreleri kurun, geliyor Murat Kurum” ifadelerini kullanan Aksu, seçim sonrasında ise ‘siyasete girmediklerini ve kimseyi desteklemediklerini’ savundu.

“KİMSEYİ DESTEKLEMEDİK, SİYASETE GİRMEDİK”

T24’ten Gözde Yel’in haberine göre, bu ifadenin ‘destek’ olarak yorumlanmayacağını belirten Aksu, “Kimseyi desteklemedik, biz siyasete girmedik. Murat Kurum, bize, ‘ben seçilince, kanun dışı, yasalara aykırı hiçbir düzenleme yapmayacağım’ dedi. Salona girdi, salona giren kişiye ne denir? Bizim bakanlığımızı yaptı, sevdiğimiz bir siyasetçi. Bizim konularımızı çözeceğine, bizi üzmeyeceğine dair sözler verdi” dedi.

Aksu, “Bizim Taksiciler Esnaf Odası olarak ‘şu siyasi partiyi destekleyelim, esnafımız şu partiye oy versin’ gibi bir açıklamamız olmadı, olmaz. Biz siyasi yönlendirme yapmadık, yapmayız” ifadelerini kullandı.

“İBB MECLİSİ HANGİ PARTİDE OLURSA OLSUN…”

Aksu, taksi sorunu konusunda kararların Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) yetkisinde olduğuna, İBB Meclisi’ndeki CHP çoğunluğunun bu durumu etkilemeyeceğine vurgu yaptı:

“İBB Meclisi, hangi siyasi partide olursa olsun, taksi sayısının artışı vb. gibi konular belediye meclisinin konusu değil, UKOME’nin konusu… Belediye meclisleri buna karar veremez. UKOME’nin siyasi partisi olmaz. UKOME, TBMM’nin kanunlarıyla, Cumhurbaşkanımız tarafından atanan bir teknik heyetten, bakanlık temsilcilerinden oluşuyor. UKOME’nin siyasetle, partiyle hiçbir bağı alakası yok.”

Aksu, daha önce İBB yönetimiyle taksi sayısının artışı konusunda yaşadığı anlaşmazlıkların tekrarlanması ihtimaline yönelik soru hakkında da, “Biz hiçbir zaman taksi sayısının artışına karşı çıkmadık. Bize gelen teklif; kanuna, hukuka aykırı diye karşı çıktık. Kanuna uygun teklif gelirse biz buna karşı çıkmıyoruz, çıkmadık, çıkmayacağız. Kanun, idari taksilerin bireysel kişilere ihale edilerek satış yapılabileceğini söylüyor, belediye işletip çalıştıramaz” dedi.

Aksu, daha önce taksi sayısının yeterli olduğuna yönelik açıklaması olduğunun hatırlatılması üzerine, “Basın yayın kuruluşları cımbızla çekti. Gazetecilere anlatıyorum, art niyetle farklı yayın yapıyorlar. Oda başkanı olduğumdan beri benzer ifadeler kullanıyorum. Ücret tarifesi artmalı, teknolojiye geçmeliyiz, trafik sorunu çözmeli, sayı yasalara uygun şekilde artmalı. Hep aynı konulardan bahsediyoruz” açıklamasını yaptı.

Aksu, yeni dönemde İBB’nin taksi sorunu konusundaki yaklaşımına yönelik yorumu için de “Şu anda hiçbir öngörüm yok. Bakacağız, göreceğiz” dedi.

Kaynak: TELE1