Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Ekonomi

Seçim bitti peki dolar ne kadar olacak?

Reuters’ın anketine göre dolar/TL’nin eylül sonu itibariyle 5.9250 olması bekleniyor.

 

Reuters’ın 28 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre dolar/TL’nin eylül sonu itibariyle 5.9250 olması, bir yıllık sürede ise yüzde 11’den fazla kayıpla 6.25 seviyesine kadar yükselmesi bekleniyor.

Diken’de yer alan habere göre, anket sonuçlarına göre, yerel seçimlerin ardından potansiyel belirsizlik ve ABD ile artan gerilim ortamında değer kaybını sürdürmesi beklenen liranın nisan sonunda 5.60 seviyesinde olması bekleniyor. Söz konusu tarihte dolar/TL’ye yönelik en yüksek beklenti 5.87, en düşük beklenti ise 5.20 seviyesinde.

İşlemcilere göre, başta S-400-Patriot tercihi olmak üzere ABD-Türkiye ilişkileri, yavaşlayan ekonomiyi desteklemek adına atılan ve atılabilecek genişlemeci adımlar, yurtiçi yerleşiklerin aralıksız devam eden döviz alımları, yüksek işsizlik ve enflasyon TL üzerinde baskı yaratıyor.

Ankete göre dolar/TL’nin üç ay sonra yani haziran sonunda 5.6550, altı ay sonra yani eylül sonunda 5.9250 seviyesinde olması bekleniyor.

Reuters’ın mart ayında yaptığı ankette dolar/TL’de altı ay sonrasına yönelik beklentinin medyanı 5.75 seviyesindeydi. Bu medyan kurumun en son anketinde 18 kuruşluk bir yükselişle 5.9250’ye yükseldi.

Liradaki değer kaybına rağmen ankette gelişmekte olan ülke paralarında benzer bir eğilim beklenmiyor. Ankette Brezilya realinin altı ay sonra dolar; karşısında yüzde 4’ten fazla değer kazanacağı, dolar/rand paritesinin ise 14.30 ile göreceli yatay kalacağı tahmin ediliyor.

TL dolar; karşısında yılbaşında bu yana yüzde 6’ya yakın kayıpta. Kur saat 1348 itibariyle 5.5865 seviyesinden işlem görüyor.

loading...