Sebahat Tuncel’in tokat attığı polis meslekten ihraç edildi

16 Şubat 2022 Çarşamba

Sincan Cezaevi’nde 2016 yılından beri tutuklu olan, eski eski HDP Şırnak Milletvekili ve eski DBP Eş Başkanı Sebahat Tuncel’in 2011 yılında tokat attığı polis memuru, FETÖ soruşturması kapsamında meslekten ihraç edildi.

Eski İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Ç., FETÖ soruşturması kapsamında Ocak 2021’de açığa alınmıştı. Odatv’de yer alan habere göre İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan idari inceleme sonucunda açıkta olan Murat Ç. meslekten ihraç edildi.

SEBAHAT TUNCEL TOKAT ATMIŞTI

HDP’nin 2011 yılında Şırnak’ta yaptığı yürüyüşte Murat Ç. milletvekili Sebahat Tuncel ile tartışmıştı. Sebahat Tuncel, Murat Ç.’ye tokat atmıştı. O günlerde çok tartışılan bu olay daha sonra yargıya taşınmış ve Murat Ç., Sebahat Tuncel’e açtığı davayı kazanarak, 36 bin TL tazminat almıştı.

HDP’li Sebahat Tuncel’in kendisine attığı tokatla gündeme gelen eski İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çetiner, İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı incelemenin ardından FETÖ’cü olduğu gerekçesiyle Emniyet’ten ihraç edildi.

FETÖ ÇATI DAVASI’NDA İSMİ GEÇİYORDU

Murat Çetiner’in adı 15 Temmuz darbe girişiminden önce Ankara’daki FETÖ Çatı Davası’nda da yer aldı. İddianamede Murat Çetiner’in, FETÖ’nün eski emniyet imamlarından Kemalettin Özdemir ile hareket ettiği ve dinlemeye alındığı belirtilmişti.

Çatı Davası’nda müşteki olarak ifade veren Murat Çetiner, FETÖ’nün yargı ayağı tarafından yürütülen soruşturmalarda yaşadığı mağduriyet nedeniyle davaya müdahil olduğunu iddia ederek, “Düne kadar FETÖ’ye yağcılık yapanlar, bugün kendisini kurtarmak için bu gibi davaları sulandırmaya çalışıyor” demişti.

FETÖ soruşturmaları kapsamında alınan ifadelerde de adı yer alan Murat Çetiner’in Kemalettin Özdemir ile yakın ilişkisi de yer almıştı. 16 Aralık 2016 tarihinde tanık olarak ifadesi alınan eski Emniyet Sağlık Daire Başkan Yardımcısı Bülent Çanakçı şunları söylemişti:

“Kemalettin Özdemir yanında bulunduğum süre içinde Murat Çetiner ile sık sık görüşüyordu. Ona çeşitli insanların yanına gitmesini ve söylemesi gerektiği işleri söylüyordu. Bir ara Kemalettin Özdemir’in yanında değildim. Bana telefon açtı. Murat Çetiner’i çağırmamı söyledi. Ben de ‘Hocam, beni arayacağınıza Murat Çetiner’i arasaydınız, gelirdi zaten’ dedim. Kemalettin Özdemir bana ‘Şimdiye kadar Murat Çetiner ile görüşmek için herhangi bir haberleşme cihazı kullanmadım, bu nedenle senin araman daha doğru olur’ dedi. Ben de söyleneni yaptım, Çetiner’i aradım. Özdemir normalde başka kişilerle konuşurken kendi telefonundan konuşma yapıyordu. Halbuki Çetiner ile konuşurken benim telefonumdan bunu gerçekleştirmişti.”

Ahlak dersi vermeye kalkan Orhan Gencebay neler yapmış

Benzer Haberler