Scooterlı liselilerin canını alan sürücünün avukatı: Alkollüydüler

5 Mayıs 2023 Cuma

SON GÖRÜNTÜLERİ KAMERADA

Bu arada saat 23.43'te meydana gelen kaza, çevredeki iş yerlerinin güvenlik kameralarına ve caddedeki mobese kameralarına yansıdı. Scooterlı gençlerin kameralara giren görüntülerde ana caddede yaya geçidinde karşıya geçmeye çalışırken otomobilin hızla gelip yolun ortasında liselilere çarpması ve fren yapıp durması yer alıyor.

KAZA RAPORUNDA İKİ KUSUR

Polisin olay yerinde tuttuğu kaza raporunda ise her iki taraf da kusurlu yer aldı. Raporda, "Sürücü Muhammed Can Gülmez, sevk ve idaresindeki 07 BBS 63 plakalı aracı ile Portakal Çiçeği Caddesi üzeri Şehitlik Kavşağı istikametinden gelip Sampi Kavşağı istikametine seyir halindeyken, 1466 Sokak yanındaki yaya geçidine geldiğinde, aracının ön sol kısımları ile yaya geçidinde karşıdan karşıya geçmek isteyen ve sürücüsü tespit edilemeyen elektrikli scooter tabir edilen aracın sağ yan kısımlarına çarpması neticesi 2 araçlı ve yaralamalı maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kazanın oluşumunda scooter sürücüsü, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 66 (Aracını yaya yolunda kullanmak) kuralını ihlal ettiği, otomobil sürücüsünün ise aynı kanunun 52/1a (yaya geçitlerine yaklaşırken aracının hızını azaltmamak) kuralını ihlal ettiği görüşüne varılmıştır" denildi.

OLAY YERİNDE KARANFİLLER

Lise öğrencileri Mahmut Yağız Balcı ile Ada Kayahan’ı sınıf arkadaşları da unutmadı. Acı haberle yıkılan iki gencin arkadaşları, cadde üzerindeki kaza yerine kırmızı" />

Antalya’da scooterlı lise öğrencilerine otomobili ile çarpan Muhammet Can Gülmez’e  8 yıl 4 ay 24 hapis cezası verildi. Karar hem vefat eden çocukların aileleri hem de sanık tarafından İstinaf’a taşındı. Aile, Bilirkişi’ye göre 50 kilometre hız sınırı olan caddede Gülmez’in 108 kilometreden fazla hızla gittiğini belirterek çocukların tek bir kusurunun olmadığını hatırlattı. Sanık avukatı da çocuklardan birinin alkollü olduğunu iddia etti.

Muratpaşa ilçesi Portakal Çiçeği Bulvarı’nda 22 Ekim 2022’de akşam saatlerinde, üniversite sınavına hazırlanan lise öğrencileri Mahmut 18 yaşındaki Yağız Balcı ile 17 yaşındaki Ada Kayahan , dershaneden çıktıktan sonra arkadaşları ile buluşup yemek yedi ve evlerine gitmek için elektrikli scootera bindi.

Liselilerin can verdiği scooter kazasında caddenin hız sınırı 50 kilometre

Yaya geçidinde yolun karşısına geçmeye çalışan scooterdaki gençlere, 23 yaşındaki Muhammed Can Gülmez yönetimindeki otomobil çarptı.

8 YIL 4 AY 24 GÜN HAPİS CEZASI

Balcı ve Kayahan, çağrılan ambulansla kaldırıldıkları hastanede hayatını kaybetti. Gözaltına alındıktan sonra ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak’ suçlamasıyla tutuklanan Muhammed Can Gülmez, yargılandığı Antalya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek’ suçundan 8 yıl 4 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı.

TARAFLAR KARARI İSTİNAFA TAŞIDI

Mahkemenin kararına, hem kazada hayatını kaybeden liseli iki gencin aileleri, hem sanık Antalya Bölge Adliye Mahkemesi ilgili ceza dairesi başkanlığına itirazda bulundu. Ada Kayahan’ın ailesi adına avukatları Oğuz Sarıçobanoğlu ve Emin Sarıçobanoğlu tarafından yapılan itirazda, sanık Muhammed Can Gülmez’in, birden fazla insanın ölümüne neden olmaktan dolayı üst limit 15 yıl cezanın yanı sıra, bilinçli taksir hükümleri uygulanıp 7,5 yıl daha eklenerek, 22,5 yıl hapse mahkum edilmesini talep etti.

BİLİRKİŞİ: HIZI 108 KİLOMETREDEN ÇOK DAHA FAZLA

İtirazda, sürücünün kullandığı aracın zorunlu trafik poliçesi ve sigortası olmaması nedeniyle trafikte seyrinin de mümkün olmadığı ve trafik kurallarına aykırı olduğu, yolda 53 metre fren izi bulunduğu, aracın iki kez kaldırıma vurmasına rağmen 53 metre sonra durabildiği belirtildi. Bilirkişi raporunda çarpma anı 108 kilometre olarak belirtilen araç hızının, kazadan sonra vurma izleri ve noktaları tutanakta belirtilmeyen iki kez kaldırıma çarpmış olması nedeniyle, hızın çarpmamış gibi yanlış hesaplandığı ve 108 kilometreden çok daha fazla olduğu kaydedildi. Bilirkişi heyetinin scooter sürücüsü Mahmut Yağız Balcı’ya asli kusur, Ada Kayahan’a tali kusur yüklemesinin kabul edilemeyeceği de belirtilerek, sürücü Gülmez’in kazanın tek sebebi ve tam kusurlu olduğu vurgulandı.

ÜST LİMİTTEN CEZA İSTENDİ

Mahmut Yağız Balcı’nın ailesi adına avukatları Aziz Çetin ve Fatih Ardıç tarafından yapılan itirazda ise olayda sanık Muhammed Can Gülmez’in tam kusurlu ve söz konusu fiili olası kasıtla işlediğinin açıkça ortada olduğu vurgulandı.

Dava dosyası kapsamında yapılan tespitler ve alınan raporlarla aracın 108 kilometre hız tespitinin kabulünün mümkün olmadığı kaydedildi. Kaza mahallinin viraj, yaya geçidi, aydınlık ve görüşe açık olması, sürücünün yaya geçidine yaklaşırken hızını düşürmemesi, kaza sonrası gerekli yardımı yapmaması, 53 metrelik fren izine göre aracın ne kadar hızlı geldiği gibi birden fazla kusur olduğu ifade edildi.

Mahmut Yağız Balcı’nın asli kusurlu, Ada Kayahan’ın tali kusurlu bulunduğu kararın hatalı olduğunu da savunan Balcı ailesinin avukatları, yerel mahkemenin sanık Gülmez’e verdiği 8 yıl 4 ay 24 gün hapis cezası kararının kaldırılarak, davanın yeniden görülmesi ve sanığa en üst sınırdan, yani ilgili kanunlara göre toplamda 22,5 yıl ceza verilmesini talep etti.

SANIK AVUKATI: ALKOLLÜYDÜ OTOMOBİLİ GÖRMESİNE RAĞMEN YOLA SÜRDÜ

Sanık sürücü Muhammed Can Gülmez adına avukatı Ömer Faruk Tızlak tarafından yapılan itirazda ise mahkeme hükmünün kaldırılması ve dosyanın yeniden incelenerek ve hüküm kurularak beraat kararı verilmesi istendi.

İtirazda, bilirkişi ve Adli Tıp Raporu’na göre kabul edilen araç hızının 108 kilometre tespitinin doğru olmadığı, hızın 78-80 kilometre civarında olduğu öne sürüldü. Dilekçede, kazada hayatını kaybeden scooter sürücüsü Mahmut Yağız Balcı ve arkadaki yolcu Ada Kayahan’ın ters istikametten yaya geçidine girdiği, yasak olmasına rağmen scooter ile yaya geçidinden geçtiği, yine yasak olmasına rağmen 2 kişi olarak scooter bindiği, scooter sürücüsü Mahmut Yağız Balcı’nın alkollü olduğu, yaya geçidinden geçerken sanığın aracını görmelerine rağmen scooterı yola doğru sürmeye devam ettiği kaydedildi.

Scooterlı liselilerin can verdiği kazada otomobilin hızı tespit edildi!