Schengen vizesine başvuru yapacaklar dikkat! Almanya sistemi değişecek

Yayın tarihi: 29 Şubat 2024 Perşembe 11:00 am - Güncelleme: 29 Şubat 2024 Perşembe 11:07 am

Almanya‘nın Türkiye’deki dış temsilciliklerince yapılan açıklamada, 18 Mart’tan itibaren randevu sisteminde değişiklik yapılacağı bilgisi verildi. Yapılan açıklamaya göre randevu süreci bundan sonra iki adımda işlenecek.

Almanya’nın Türkiye’deki dış temsilcilikleri, Schengen vizesi başvuruları için duyuru yaptı. 18 Mart’tan itibaren uygulamaya konulacak olan yeni randevu sistemi, başvuru sürecini iki adıma bölecek ve daha düzenli bir işleyiş sağlayacak.

Patronlar Dünyası’nın haberine göre; iki aşamalı randevu sürecinin ilk aşamasında başvuru sahiplerinin randevu bekleme listesine kaydolmaları ve buna dair mail almaları gerekli.
İkinci aşamada ise vize başvurularının harici hizmet sağlayıcı aracılığıyla iletilmesi için gerekli olan tarih bildirimini alacakları belirtildi.

Yapılan açıklamada Schengen vizesi için randevu alırken dikkat edilmesi gereken koşullar ise şu şekilde belirtildi:

”18 Mart 2024 tarihinden itibaren atamalar yalnızca Almanya’nın Türkiye’deki dış temsilciliklerinin internet sitesinde yer alan randevu sistemi üzerinden yapılacaktır.

Lütfen başvuru hakkında önceden bilgi alınız: başvuru formu, sunulacak belgeler, randevu takvimi vb. web sitesinde. EURO 2024 ile ilgili Schengen vizesine başvurmak için ayrı bilgi formları bulunmaktadır.

Vize başvurusu için randevular, harici hizmet sağlayıcısı iDATA’nın başvuru için randevu bekleme listesindeki kayıtlarının kronolojik sırasına göre atanır.

Randevu kaydı her zaman ücretsizdir ancak vize başvurusunun yapılması amacıyla randevunun onaylanması için 1.000,00 TL tutarında (hizmet ücretinin bir bölümü olarak) bir ön ödeme yapılması gerekmektedir. Randevu almak için bir acente veya aracı şirkete başvurmanız gerekmemektedir.”

Almanya’dan iltica eden Türkleri de ilgilendiren öneri: Zorla çalıştıralım

Kaynak: TELE1