Schengen vizesi krizine Almanya’dan açıklama

Yayın tarihi: 5 Haziran 2023 Pazartesi 5:56 pm - Güncelleme: 5 Haziran 2023 Pazartesi 5:56 pm

Schengen vizesi krizinin ardından başlayan tartışmalar sonrası açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanlığı, Ocak-Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 40 bin daha fazla Schengen vizesi başvurusunun onaylandığını söyledi. Ancak bu dönemde yapılan toplam vize başvuru sayısı ve ret oranlarıyla ile ilgili bir bilgi paylaşılmadı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Schengen vizesiyle ilgili Türkiye’de başlayan tartışmalar üzerine, ocak-mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 40 bin daha fazla Schengen vizesi başvurusunun onaylandığını söyledi.

BBC Türkçe’nin sorularına yazılı yanıt veren Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün paylaştığı verilerde, 2023 yılının Ocak-Mayıs döneminde Türkiye vatandaşlarına yaklaşık 100 bin Schengen vizesi ve 18 bin ulusal vize verildiği belirtildi. 2022 yılının aynı döneminde ise 60 bin Schengen vizesi ve 16 bin ulusal vize verilmişti.

Vize krizi büyüyor tatil planları suya düşüyor

RET ORANI YÜZDE 20’LERE ULAŞTI

Schengen vizesiyle ilgili tartışmalar, sanatçılar Onur Akın ve Volkan Konak’ın Almanya’ya yaptıkları vize başvurularının reddedildiğini duyurmasıyla başlamıştı. Almanya, birkaç yıldır yaşanan Schengen vizesiyle ilgili tartışmalarda sık sık gündeme geliyor. Alman medyasında daha önce çıkan haberlerde Almanya temsilciliklerine Türkiye’den yapılan vize başvurularında ret oranlarının yüzde 20’lere ulaştığı belirtilmişti.

Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı olan Avrupa Komisyonu’nun Schengen vizesine dair paylaştığı yıllık istatistiklerde de Türkiye’den yapılan başvurularda ret oranının arttığı görülüyor. Bu verilere göre, 2017’de Türkiye’den yapılan Schengen vizesi başvurularının yüzde 6,5’i reddedilirken, 2022’ye gelindiğinde bu oran yüzde 15,7’ye çıkıyor.

Türkiye’den Almanya’ya yapılan Schengen vizesi başvurularında ise ret oranı 2022 yılında yüzde 20’nin üzerine çıkmış durumdaydı. Almanya medyasında paylaşılan istatistiklerde, bu oranın 2014 yılında yüzde 6 civarında olduğu belirtiliyor.

SANATÇILARIN BAŞVURULARI REDDEDİLDİ

Geçtiğimiz günlerde sanatçılar Volkan Konak ve Onur Akın, Almanya’ya yaptıkları vize başvurularının reddedildiğini açıklamıştı. BBC Türkçe, bakanlığa konuyla ilgili yazılı sorular yöneltti. Fakat Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü, Volkan Konak ve Onur Akın’ın vize başvurularına ret verilmesi konusunda bir yorumda bulunmadı.

Ancak, sözcülükten verilen yanıtta ‘özellikle kültürel alanda’ olmak üzere Türkiye ve Almanya’nın yakın ilişkilerinin olduğunun vurgulandı, bu yıl verilen vizelerin arasında kültür alanında faaliyet gösteren birçok kişinin de bulunduğu belirtildi.