SBK Holding’e yönelik ‘kara para operasyonu’nda bir tutuklama

1 Ocak 2021 Cuma

SBK Holding ve bağlı şirketlerde kara para aklanmasına ilişkin soruşturma kapsamında adliyeye sevk edilen 11 şüpheliden biri tutuklanırken, 10’u adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

SBK Holding ve holdinge bağlı 6 şirketin hesaplarından 132 milyon dolar kara para aklandığı iddiasıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nce 29 Aralık’ta düzenlenen operasyonla gözaltına alınan 11 kişi, emniyetteki işlemleri tamamlanarak Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi. Savcılık şüpheliler Kamil Feridun Ö., Ayşe Nil Y. , Ziyaattin B. Hakkında  tutuklama isterken, 8 şüpheli için ise adli kontrol talep etti. Nöbetçi 10. Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarılan şüphelilerden Kamil Feridun Ö.’nün tutuklanmasına karar verildi. Diğer iki şüpheli hakkında ise yurt dışına çıkış yasağı ve konutu terk etmemek şeklinde adli kontrol kararı uygulanmasına karar verildi.

SEZGİN BARAN KORKMAZ’IN AVUKATI: İŞ İÇİN YURT DIŞINDA 

SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın, “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma”, “Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama” ile “Dolandırıcılık ve banka veya kredi kurumlarınca tahsis edilmesi gereken krediyi sağlamak amacıyla dolandırıcılık” suçlarından hakkında verilen yurtdışına çıkış şeklindeki adli kontrol hükmünün avukatının talebi üzerine 17 Kasım tarihinde İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliğince kaldırıldığı öğrenildi. Korkmaz’ın mal varlıkları üzerinde olan tedbirin ise İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliğince 6 Kasım tarihinde kaldırıldığı öğrenildi.

Soruşturmaya ilişkin basın mensuplarına yazılı açıklama gönderen Sezgin Baran Korkmaz’ın avukatı Cesim Parlak, müvekkilinin işleri nedeniyle yurtdışına gittiğini, hakkında yurtdışına çıkış yasağı olmadığı için resmi yollarla çıkış yaptığını ve işlerini bitirdiğinde gelerek ifade vereceğini belirtti. (DHA)

NE OLMUŞTU?

Soruşturma kapsamında daha önceden hakkında yurtdışı çıkış yasağı verilen SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz’ın yurtdışında olduğu tespit edildi. Korkmaz’ın bireysel ve şirket hesaplarına da tedbir konulmuştu. Hakkında gözaltı kararı verilen diğer 7 kişinin de yurtdışında olduğu belirlendi ve firari bir kişinin yakalanmasına için çalışılıyor.

 

SBK Holding’e ‘kara para’ operasyonu; Sezgin Baran Korkmaz için gözaltı kararı

 

Benzer Haberler