Sayıştay, seçim için gün sayıyor: Cumhurbaşkanlığı’ndan aday var

14 Haziran 2021 Pazartesi

Sayıştay, seçim için gün sayıyor: Cumhurbaşkanlığı’ndan aday var

Denetim raporlarıyla gündeme gelen Sayıştay, seçim için gün sayıyor. Mevcut Başkan Seyit Ahmet Baş’ın görev süresi 23 Haziran’da doluyor. Yeni başkanın seçilmesi için başlayan sürecin ilk safhası da sona erdi.

Hazırladığı denetim raporlarıyla sık sık gündeme gelen Sayıştay’da yeni başkanın belirlenmesi için ileriki günlerde seçim yapılacak. Mevcut Başkan Seyit Ahmet Baş’ın görev süresinin 23 Haziran’da dolması nedeniyle yeni başkanın seçilmesi için başlayan sürecin ilk safhası sona erdi. Kurumun başkanı olmak isteyenler, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na (TBMM) başvurdu. Başvurular ise 10 Haziran’da bitti.

Bundan sonra TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplanacak ve adaylar, bu komisyon bünyesinde kurulacak ‘Ön Seçim Geçici Komisyonu’ tarafından 2’ye indirilecek. Geçici komisyonda en çok oy alan 2 adayın ismi TBMM Genel Kurulu’na gönderilecek. Genel Kurul’da gizli oylama sonucu TBMM üye sayısının 4’te 1’den fazlasının oyunu alan isim Sayıştay’ın yeni başkanı olacak.

CUMHURBAŞKANLIĞI PERSONEL VE PRENSİPLER GENEL MÜDÜRÜ DE ADAY

Independent Türkçe’den Cihat Arpacık’ın haberine göre, Sayıştay Başkanlığı için en güçlü adaylardan biri Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı’na bağlı çalışan Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener. Yener’in dışında halihazırda bu görevi yürüten başkan Seyit Ahmet Baş da adaylar arasında.

Diğer adaylar ise; Abdullah Şimşek, Abdullah Doğru, Ahmet Tezcan, Beyami Özdemir, Mustafa Sakal, Ahmet Gümüş, Mehmet Aksoy, Fikret Çöker, Özcan Rıza Yıldız ve Hasan Ayrancı.

TIKLAYIN – Sayıştay raporu ortaya çıkarttı: Ziraat Bankası’nda tek şaibe Demirören değil!

Benzer Haberler