Savcının yol çıkışına bıraktığı otomobiline not bıraktı, ifadeye çağrıldı… Savcılıktan açıklama

31 Ocak 2021 Pazar

Savcının yol çıkışına bıraktığı otomobiline not bıraktı, ifadeye çağrıldı… Savcılıktan açıklama

Ordu’da bir cumhuriyet savcısının aracının cam sileceklerine zarar verdiği ve aracına not bıraktığı gerekçesiyle şikayetçi oldu S.U. ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı. Ünye Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan bugün yapılan açıklamada kişinin araca not bıraktığı için değil, “sileceklere zarar verdiği” iddiasıyla gözaltına alındığı ifade edildi.

Ordu Ünye’de yaşayan 46 yaşındaki Uysal, yanlış alana park edilen aracın camına “Arabayı bıraktığınız alan yol girişidir, bilgilerinize” şeklinde not bıraktı.

Savcı’nın ‘sileceklerine zarar verdiği’ iddiasıyla gözaltına alınmıştı… Adalet Bakanı Gül’den açıklama

Notu bıraktıktan sonra Uysal, evinde gözaltına alındı. Emniyete götürülme sebebinin bıraktığı not olduğu ve Uysal’a buna ilişkin sorular sorulduğu iddia edildi.

SAVCILIK’TAN AÇIKLAMA

Ünye Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan bugün yapılan açıklamada kişinin araca not bıraktığı için değil, “sileceklere zarar verdiği” iddiasıyla gözaltına alındığı ifade edildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bazı sosyal medya hesaplarında ve medya organlarında ‘arabaya uyarı notu yazan kişi şu an cezaevinde. Niye not yazılan araç yüksek mevki olunca’, şeklinde paylaşım ve haberlerin yapıldığı görülmekle olaya ilişkin kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla bu basın açıklamasının yapılması uygun görülmüştür.

30/01/2021 günü Ünye Adliyesinde görev yapan bir Cumhuriyet Savcısının ikamet ettiği sitenin kapalı otoparkında bulunan aracın cam sileceklerine zarar verildiği ve ayrıca bir not bırakıldığı yönündeki şikayeti üzerine günün nöbetçi Cumhuriyet Savcısı tarafından olayın araştırılması ve şüphelinin tespitine yönelik kolluğa talimat verildiği, yapılan araştırmada şüpheli S.U.’nun tespit edilmesi üzerine gerekli tahkikat işlemlerinin yapılabilmesi, ifadesinin alınması için emniyete götürüldüğü, ifade ve tahkikat işlemlerinin tamamlanmasının ardından nöbetçi Cumhuriyet Savcısının talimatı ile serbest bırakıldığı, şahsın sadece not kağıdı yazdığından bahisle tutuklanmasının veya cezaevine gönderilmesinin söz konusu olmadığı, mala zarar verme suçuna yönelik soruşturma dosyasının bu şekilde derdest olduğu ve soruşturma işlemlerinin usul ve yasa kuralları çerçevesinde hassasiyetle yürütüleceği hususu, Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.”

ADALAET BAKANI GÜL HSK’YA İNCELEME İZNİ VERDİ

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ünye’de söz konusu yargı mensubunun müşteki olarak yer aldığı soruşturmayla ilgili HSK’ya inceleme izni verdi.

 

Benzer Haberler