Savcılık Karaismailoğlu hakkında ‘yolsuzluk’ soruşturması başlatmış

12 Ocak 2022 Çarşamba

Savcılık Karaismailoğlu hakkında ‘yolsuzluk’ soruşturması başlatmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’yla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında tazminat davasına konu olan ‘yolsuzluk’ suçlamasıyla ilgili dosyanın savcılık tarafından soruşturulduğu ortaya çıktı. Savcılık konuyla ilgili İBB’den bazı belgeler istemiş.

Fatih Altaylı’nın Habertürk Tv’deki Teke Tek programına, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dile getirdiği “yolsuzluk” suçlamasına yanıt vermek için bağlanan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun reddettiği olayın detayları ortaya çıktı. Bakan’ın adının karıştığı yolsuzluk iddiasını savcılığın soruşturduğu ve İBB’den olayla ilgili belgeleri istediği öğrenildi.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre yolsuzluk iddialarıyla ilgili İBB’nin yaptığı suç duyurusu üzerine İstanbul başsavcılığı soruşturma başlattığı ortaya çıktı. Kaçakçılık Narkotik ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu, 19 Ekim 2021’de İBB’ye bir yazı göndererek soruşturmayla ilgili bazı belgeler istemiş. Karaismailoğlu’nun kamu zararına yol açmakla suçlandığı ihalenin evraklarının onaylı suretleri talep edildi. İhalenin hangi kanun kapsamında, ne zaman ve nerede yapıldığının bildirilmesi istenmiş.

İBB GÖNDERMİŞ

İhaleyi alan İBB şirketi Medya A.Ş ile imzalanan sözleşme ve hakediş dosyalarının onaylı suretleri, bu dosyalarda görev alan kontrol heyeti üyeleri ile kabul komisyonu üyelerinin ve yüklenici şirketinin yetkili temsilcisinin açık kimlik ve adres bilgilerinin iletilmesi talep edilmiş. İBB, talep edilen bütün evrakı 1 Kasım 2021 itibariyle başsavcılığa göndermiş. İBB’nin Karaismailoğlu’nun sorumlu tutulduğu 15,4 milyon liralık kamu zararının faiziyle ödemesi için ayrı bir işlem daha başlattığı da aktarıldı. Karaismailoğlu’na yazı gönderilerek ödemenin yapılması istendi ve ödeme yapılmaması durumunda borcun tahsili için dosyanın hukuk müşavirliğine gönderileceği kaydedildi. Kurum içinde yapılan idari soruşturma kapsamında dosyada adı geçen eski İBB görevlileri hakkında disiplin soruşturması açılması ve devlet memurluğundan çıkarılması için de işlem başlatıldı.

DOSYADA NELER VAR?

Karaismailoğlu hakkında İBB Teftiş Kurulu’nun tespit ettiği usulsüzlükler şöyle sıralanmıştı:

– 74 adet web sitesi videolarının hazırlanması için 1 milyon 125 bin liralık ödeme yapıldı. Ancak işin yapılması ve tamamlanması için Medya A.Ş’nin İBB’ye sunduğu herhangi bir senaryo olmadığı tespit edildi.

– 15 adet mobil uygulama tanıtım filmi için de senaryo ve ham görüntülerin idareye teslim edilmediği, buna rağmen 900 bin liralık ödeme yapıldığı tespit edildi.

– 50 adet grafik tasarım hazırlama işi için 750 bin liralık ödeme yapıldı. Ancak Medya A.Ş’nin İBB’ye bu işle ilgili sunduğu herhangi bir tasarım onayı yapıldığına dair bir iş listesinin bulunmadığı kaydedildi.

– 25 adet mobil uygulama geliştirme işi için 1 milyon 875 bin liralık ödeme yapıldı. Ancak geliştirme süresi boyunca Medya A.Ş’nin İBB’nin kaynak kod sistemine yüklediği hiçbir mobil uygulama kodu olmadığı tespit edildi.

– 20 adet web uygulamaları uı/ux tasarımı geliştirme ve yayınlama hizmeti için İBB, 5 milyon liralık ödeme yaptı. Sözleşme bitiminde İBB’nin sistemine yüklenen ya da teslim edilen hiçbir kod bulunamadı.

– Üç adet sanal gerçeklik projesi hazırlama hizmetine 2 milyon 380 bin TL ödeme yapıldı. İşin tanımında belirtilen Android ve IOS platformlarında sorunsuz çalışacak, akıllı telefon ve tablet yazılımı ile uygulamalarının idareye teslim edilmediği belirlendi.

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a gönderme: Çekinme ara

Benzer Haberler