Savcılık da Merdan Yanardağ’ın ifadesini montajladı

Yayın tarihi: 28 Haziran 2023 Çarşamba 1:52 pm - Güncelleme: 28 Haziran 2023 Çarşamba 2:11 pm

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni  Merdan Yanardağ ve avukatı hem emniyet hem savcılık hem de mahkemede ‘konuşmasının bağlamından koparılarak montajlandığını söyledi. Montaj yapıldığı ifadeleri tutanaklara geçti. Ancak Başsavcılık, açık ifadeye rağmen, pek örneği görülmemiş biçimde Anka Haber Ajansı’na bir açıklama yaparak,  “Merdan Yanardağ montaj iddiasında bulunmamış, ironi yapmak istediğini beyan etmiştir” dedi.  Başsavcılığın, Merdan Yanardağ’ın tüm ifadelerde ‘Montaj’ dediği halde, tutanaklar ortadayken, gerçeği neden gizlediği merak konusu oldu.

Oysa Merdan Yanardağ ve avukatı Bilgütay Durna, hem polis hem savcılık hem de hakimlikteki ifadelerinde açıkça konuşmasının cımbızlanarak montajlandığını söyledi. İşte o ifadeler:

Anka Haber Ajansı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, gazetecilerin soruları üzerine paylaştığı bilgi notuyla ilgili bir haber yayınladı. Haberde, TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ve avukatlarının “Soruşturmaya konu sözlerin montajlandığı” iddiasında bulunmadığı öne sürüldü. Oysa gerçek tamamen farklıydı. Yanardağ’ın avukatı Bigütay Durna, TELE1 TV’de gerçeği anlattı ve emniyet, savcılık ve mahkeme ifadelerinde Yanardağ’ın ve kendisinin ‘Montaj’ olduğu itirazlarını gösterdi.

SAVCILIĞA GÖRE YANARDAĞ; EMNİYET’TE DE SAVCILIKTA DA “MONTAJ” DEMEDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, dün Yanardağ’ın tutuklanmasının ardından; “Yanardağ’ın, 26/06/2023 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde ve 27/06/2023 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığımızda müdafileri huzurunda alınan savunmalarında, soruşturmaya konu söz ve açıklamaların montajlanmış olduğu yönünde bir iddiada bulunulmamıştır” açıklamasını yaptı. Avukat Bilgütay Durna, TELE1’in ardından, ANKA Ajansı’ndan Sinan Tartanoğlu’na açıklamalar yaptı ve gerçeği anlattı.

YANARDAĞ EMNİYET’TE, “CIMBIZLANMIŞ VE BAĞLAMINDAN KOPARILMIŞTIR” DEDİ

Oysa Yanardağ, Emniyet ifadesinde; “Yukarıda bana okumuş olduğunuz cümleler bana aittir. Ancak bu sözlerimin öncesi ve aralarında kesilen bölümler mevcuttur. Bu sözlerim cımbızlanmış ve bağlamından koparılmıştır. Bu yayın içerisinde ben AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu’na eleştiride bulundum… Bu sözlerim montajlanan videolarda yer almayıp, çıkartılan bölümlerdir” dedi.

Yanardağ’ın avukatı Bilgütay Hakkı Durna ise Emniyet’te, “Ayrıca müvekkilim sözlerinin cımbızlandığını beyan ettiği programın RTÜK kaydının tamamını savcılık makamına sunacağız” dedi.

YANARDAĞ SAVCILIKTA, “KÖTÜ NİYETLİ BİR ŞEKİLDE CIMBIZLANMIŞ” DEDİ

Savcılıkta ise Yanardağ, “Sözler tarafıma aittir fakat bu yayında yapmış olduğum sözler kötü niyetli bir şekilde cımbızlanmış, içinden bazı cümleler alınarak 25/06/2023 tarihinde sosyal medyada paylaşılmıştır” dedi.

Avukat Durna ise savcılıkta “Soruşturmanın bu aşamaya kadar eksik deliller ile yürütüldüğünü düşünüyoruz. Dosyaya sunduğumuz programın tamamının olduğu görüntülerin ve Galip Ensarioğlu’nun açıklamalarının olduğu evrakların da dosyaya eklenip değerlendirilmesini talep ediyoruz” dedi.

YANARDAĞ HAKİMLİKTE DE “CIMBIZLANARAK YAPILAN MONTAJ VİDEO” DEDİ, AMA TUTUKLANDI

Yanardağ, sulh ceza hakimliğinde de “Cımbızlanarak yapılan montaj video üzerinden 25’ini 26’sına bağlayan gece bir linç kampanyası yapıldı.

GÜDÜMLÜ BİR OPERASYON

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Tele 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın tutuklanmasının ardından “Savcılık ve emniyet ifadelerinde hakkındaki soruşturmaya konu söz ve açıklamaların montajlanmış olduğu yönünde bir iddiada bulunmadığını” şeklinde bir açıklama yaptı. Ancak Yanardağ Emniyet’te; “Sözlerimin öncesi ve aralarında kesilen bölümler mevcuttur” dedi, savcılıkta ise “Sözler kötü niyetli bir şekilde cımbızlanmış, içinden bazı cümleler alınarak sosyal medyada paylaşılmıştır” diye konuştu. Yanardağ, sulh ceza hakimliğinde de “Cımbızlanarak yapılan montaj ve video üzerinden bir linç kampanyası yapıldı” beyanını verdi. Öte yandan tutuklama kararının, Yanardağ ve avukatının cımbızlandığını belirttiği kısa program kaydı üzerinden verildiği öğrenildi. Oysa Yanardağ ve avukatı, tam video kaydını savcılık aşamasında dosyaya sunmuştu.

Tele 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ hakkında; “4 Soru 4 Yanıt” programında silahlı terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile ilgili sözleri nedeniyle “suçu ve suçluyu övme” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalarıyla soruşturma başlatılmıştı. Önceki gün gözaltına alınan Yanardağ, dün “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklandı.

TUTUKLAMA GEREKÇESİ, SUNULAN TAM KAYDA DAYANDIRILMADI

Sulh ceza hakimliği, tutuklama kararını; “Şüphelinin üzerine atılı ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçunun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu (26/06/2023 tarihli açık kaynak araştırma tutanağı içeriği ile tüm kolluk tutanaklarına” dayandırdı. Oysa Yanardağ ve avukatı, Emniyet’te kendilerine gösterilen videonun kısa program kaydı olduğunu, bunun cımbızlandığını belirterek, programın kaydının tamamını savcılığa sunmuştu. 27 Haziran’daki savcılık tutanağına göre sunulan yeni deliller dosyaya eklenmişti. Ancak hakimlik, 27 Haziran’da dosyaya eklenen yeni delillere göre yani programın tam kaydına göre değil, 26 Haziran’daki emniyet tutanağına göre tutuklama kararı verdi.