Saray’dan portre atağı

29 Haziran 2020 Pazartesi

Saray’dan portre atağı

İtalyan ressam Bellini’nin resmettiği Fatih Sultan Mehmet tablosunu İBB’nin satın almasının ardından  alması Saray’a bağlı Milli Saraylar’dan karşı hamle geldi. Milli Saraylar Müzesi’nde Venedikli ressam Paolo Veronese ve Halil Paşa’nın Fatih Sultan Mehmet portreleri sergilenecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, geçen hafta Venedikli ressam Gentile Bellini’ye ait olduğu bilinen üç Fatih Sultan Mehmet portresinden, özel koleksiyondaki tek örneği Londra’da yapılan açık artırmada 935 bin sterline (yaklaşık 8 milyon lira) satın almıştı. Portrenin öncelikle İBB’nin Saraçhane binasında sergileneceği açıklanmıştı.

SARAY KARŞI HAREKETE GEÇTİ

Bu gelişme ardından Milli Saraylar da kendi koleksiyonunda bulunan Fatih Sultan Mehmet tablolarını sergileme kararı aldı. Milli Saraylar’ın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Türkiye’nin en zengin portre koleksiyonuna sahip Resim Müzesi, Venedikli ressam Veronese ve Halil Paşa’nın Fatih portrelerini ilk defa sergilemeye hazırlanıyor. Müzenin sonbaharda açılacak yeni bölümlerinde Zonaro, Hasan Rıza ve Feyhaman Duran’ın Fatih portreleri de yer alacak” ifadeleri kullanıldı.

İBB’nin satın aldığı portreye Sabancı Müzesi de talip olmuş

AKP’li Metiner Fatih’in portresine ‘israf’ dedi, Murat Ongun cevabını verdi

Cumhurbaşkanlığı’ndan İmamoğlu’na tebrik: Göreve geldikleri günden beri…

 

Benzer Haberler