Saray’dan deniz kıyısında kamuya ait ne varsa satma kararı

10 Temmuz 2021 Cumartesi

Saray’dan deniz kıyısında kamuya ait ne varsa satma kararı

Resmi Gazete’de çoğu Ege ve Akdeniz sahillerinde bulunan çok sayıda arazi ve tesis için özelleştirme kararı yayımlandı.

Kamu kurumlarının çoğu Ege ve Akdeniz sahillerindeki yüzlerce dönüm arazi üzerinde kurulu 18 eğitim kampı ve sosyal tesisleri Cumhurbaşkanı Kararı’yla özelleştirme kapsamına alındı.

Marmaris, Kuşadası, Seferihisar, Manavgat, Didim, Gökçeada ve Beşiktaş Boğaz’da yer alan arazi ve tesisler idare eliyle satılabilecek, kiralanabilecek ya da kat/arsa karşılığı inşaat yaptırılabilecek.

Özelleştirme kapsamına alınan kamp ve tesislerin çoğu Ege ve Akdeniz kıyılarında. Kamu kurumlarının Türkiye’nin en güzel köşelerindeki çoğu denize sıfır eğitim kampları ve sosyal tesislerinin bulunduğu yüzlerce dönüm arazi ve binlerce metrekare kapalı alan 4264 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Özelleştirme İdaresi’ne devredildi.

Kararda şu ifadelere yer verildi: “Ekli listede yer alan taşınmazların ve üzerlerinde bulunan yapıların (varlıkların); Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından değerlendirilmek üzere özelleştirme kapsam ve programına alınmasına, Varlıkların satış, kiralama, işletme hakkının verilmesi, mülkiyetin gayrı ayni hakların tesisi, gelir otaklığı modeli ve işin gereğine uygun sair hukuki tasarruflar veya kat/arsa karşılığı inşaat yaptırma yöntemlerinden biri veya birkaçının birlikte uygulanarak özelleştirilmesine, Özelleştirme İşlemlerinin 31 Aralık 2025 tarihine kadar tamamlanmasına karar verilmiştir.”

BODRUM BELEDİYESİ’NDEN TEPKİ: BAKANLIK PANKARTI TOPLATILDI

Öte yandan Muğla Bodrum’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanarak Bodrum Antik Tiyatro ve kentin çeşitli yerlerine asılan 5 adet hazine arazisinin satışa çıkarıldığını belirten pankartlar zabıta ekipleri tarafından izinsiz asıldığı ve çevre kirliliğine neden olduğu gerekçesiyle toplandı.

Üzerinde “Bodrum Göl ve Konacık’ta 5 Muhtelif Arsa, 6.068.964 TL’den başlayan fiyatlarla açık artırma ile 8 Temmuz 2021 tarihinde satışa sunuluyor” yazılı pankartlar Bodrum Belediyesi’ne ait sosyal medyadan “Zabıta Müdürlüğü ekiplerimiz, yol kenarlarına gelişigüzel izinsiz asılan ve görüntü kirliliğine neden olan pankartları topladı” açıklaması ile paylaşıldı.

“AKLIMIZA ZÜĞÜRT AĞA FİLMİNİ GETİRDİLER”

Bodrum İYİ Parti İlçe Başkanı Nevzat Kanber, konuya ilişkin, “Aklımıza Şener Şen’in Züğürt Ağa filmindeki hikaye geliyor. Şimdi soruyorum Antik Tiyatro, Bodrum Kalesi ve dünyanın yedi harikasından biri olan Mausoleum’um satışı ne zaman olacak? Aylardır Bodrum altyapısının daha fazla yapılaşmayı ve daha fazla nüfusu kaldırmayacağını dillendirirken Konacık ve Göl’de başkaca kamu idaresi mallarının satışa çıkarıldığını bu afiş ile öğrenmiş olduk. Kamu idaresi malları satışında değil de, bilimde, teknolojide, üretimde, eğitimde, refahta rekora koşuyor olsaydık. Mesela ithalatta değil de ihracatta o rekorları kırsaydık keşke” açıklamasını yaptı.

Kanber, “Kontrolsüzce yapılan kamu idaresi taşınmaz satışları yönetim yoksunluğunu ortaya koymaktadır ve mevcut iktidarın bu saatten sonra ülkemize hiçbir fayda sağlayamacağı da aşikardır. Daha açık ifadeyle “Patron çıldırdı” Arkadaşlar! Su alan geminin malları sudan ucuz fiyatlarla satılmaya başlandıysa o gemiyi sağ salim güvenli limana ulaştırmak da Genel Başkanımız Meral Akşener önderliğinde partimizin boynunun borcudur” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler