Saraçhane Arkeoloji Parkı’nda Pan heykeli bulundu

Yayın tarihi: 1 Haziran 2023 Perşembe 4:31 pm - Güncelleme: 1 Haziran 2023 Perşembe 4:31 pm

Aziz Polyeuktos Kilisesi’nin bulunduğu Saraçhane Arkeoloji Parkı’ndaki kazı çalışmalarında Antik Yunan Mitolojisi’nde çoban ve sürülerin tanrısı olan Pan’ın heykeli bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekiplerince, Saraçhane Arkeoloji Parkı’nda başlatılan kazı çalışmalarında, 2 metre 60 santimetre derinlikte dolgu toprak içerisinde, mermer Pan bulundu. İBB tarafından yapılan açıklamaya göre, 20 santimetre yüksekliğinde, 18 santimetre genişliğindeki heykelin sol kol ile gövde altı kısmı kırılmış durumda olduğu tespit edildi. Heykelin Roma dönemine tarihlendiği düşünülüyor.
Heykelin, Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü tarafından alınarak müze deposuna kaldırıldığı, gerekli uzman incelemesi sonrasında kesin tarihleme yapılacağı belirtildi.

MİTOLOJİDE ‘PAN’

Pan, Yunan mitolojisinde kırın, satirlerin (Antik Yunan mitolojisinde yer alan yarı keçi yarı insan kır ve orman iyesi) ve çobanların tanrısı olarak kabul ediliyor. Bu tanım, Pan’ı doğa ile doğrudan ilişkili kıldığı için pastoral bir nitelik arzetse de bütün mitoslarda yarı keçi yarı insan suretinde tasvir edilmesi onu korkutucu bir figür haline getirmiş. Öyle ki Pan, kırlarda aniden insanların karşısına çıkıp görüntüsüyle insanları korkuttuğu için panik sözcüğüne de ilham kaynağı olmuş. Pan, çoban tanrısı olduğu için ürkütücü görüntüsü ile zıtlık arz edecek şekilde kaynaklarda çoğunlukla kırlarda dolaşıp flüt çalan, sevimli bir figür olarak betimleniyor. Ancak Pan, birçok kaynakta da çığlık atarak düşmanlarını kaçırma, panik ettirme yeteneğine sahip olarak tanımlanıyor.