‘Şantiye baskını’ soruşturması: Eczacıbaşı çiftinin ifadesi ortaya çıktı

6 Eylül 2021 Pazartesi

‘Şantiye baskını’ soruşturması: Eczacıbaşı çiftinin ifadesi ortaya çıktı

Şantiye baskını‘ iddiasıyla gündem olan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve eşi Oya Eczacıbaşı, suçlamaları kabul etmedi.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, Çağdaş Holding’e ait şantiyeye silahlı koruması ile birlikte izinsiz olarak girmekle ‘suçlanan’ Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve eşi Oya Eczacıbaşı’nın savcılıktaki ifadesi ortaya çıktı. Eczacıbaşı çiftinin kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmedikleri belirtildi.

BÜLENT ECZACIBAŞI: BULUNDUĞUMUZ ALAN ÇAĞDAŞ HOLDİNG’İN DEĞİLDİ

Sabah gazetesinde yer alan habere göre, şantiye yöneticilerinin suç duyurusunun ardından başlatılan soruşturmada Bülent Eczacıbaşı olayla ile ilgili olarak, şunları söyledi:

“Bodrum ilçesi Gölköy Mahallesi’nde bulunan bana ait arsaların, yan kısmında bulunan arsa Çağdaş Global firmasına aittir. Olay günü Çağdaş Holding’e ait otelin açılışı yapılacağı için arsayı kontrol etmek amacıyla Çağdaş Holding’e ait arsanın üst kısmında bulunan yoldan arsanın üst kısmına gittim.

Çağdaş Holding’e ait arsanın üst kısmında bulunan yolun yine Çağdaş Holding’e ait otele doğru ayrılan çatal kısmı hemen altında daha önce holding tarafından yaptırılan bir adet kapı bulunmaktadır. Bizde olay günü bu kapıdan geçerek söz konusu alana gittik. Biz geçmeden önce bu kapı kapalıydı, fakat bize yine Çağdaş Holding’in çalışanları kapıyı açtılar. Ben yanımda eşim, şoförüm ve koruma elamanımızla söz konusu alana geçtik. Biz herhangi bir kimseye ait olmayan yol üzerinde durduk. Bizim bulunduğumuz yer Çağdaş Holding’in değildir.

Çağdaş Holding söz konusu alanı doldurarak kotunu yükseltmeye çalışmaktadır. Olay günü bu durumu belediyeye ihbar ettik. Akabinde belediyeden görevliler olay yerine intikal etti ve bize olay yerinde herhangi bir iş makinesinin bulunmadığını belirttiler. Olay günü biz söz konusu alana izinle girdik. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum.”

OYA ECZACIBAŞI ‘ARSA ZİYARETİ’ DEDİ

Eczacıbaşı’nın eşi Oya Eczacıbaşı ise ifadesinde şunları söyledi: “Olay günü eşimle birlikte olay yerinde bulunan kendimize ait arsaya ziyaret etmek amacıyla olayın gerçekleştiği yere gittik. Olayın gerçekleştiği yere giderken normalde izin almamamız gereken kamuya ait yol üzerinde Çağdaş Holding tarafından yaptırılan kapıdan izin alarak geçtik. Biz aracımızdan indiğimizde Çağdaş Holding’in kendilerine ait araziyi doldurarak yükselttiklerini gördük. Ben bu durumu fotoğraflamak için telefonumu çıkarttığımda bir anda kalabalık bir grup üzerimize doğru gelmeye başladı. Bu grubun içerisinde 1 veya 2 kişi cep telefonları ile bizi görüntülüyordu. Ben de bu duruma karşı tepki göstererek herhangi bir kastım olmaksızın elimi savurdum ve görüntü alamayacaklarını söyledim. Ben kesinlikle olayla görüntü alınan telefona zarar vermek amacıyla hareket etmedim. Daha sonra elim telefona çarptı ve telefon yere düştü. Telefon yerdeyken ben herhangi bir şekilde telefona temas etmedim. Sonrasında eşimle birlikte olay yerinden ayrıldık.”

“ELİNİ KALDIRDIĞINDA TELEFON YERE DÜŞTÜ”

Şantiye çalışanının telefonunu alıp bir süre vermediği iddia edilen koruma Hakan Yılmaz ise ifadesinde şunları kaydetti:

“17 yıldan bu yana Valilik izni ve onayı ile Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın koruma görevlisi olarak görev yapmaktayım. Olay günü Bülent bey ve Oya hanım, Gölköy Mahallesinde bulunan arsalarının durumunu kontrol amacıyla arsaya gitmek istediler. Ben de kendilerine eşlik ettim. Bülent Bey kendi arazisine geçmek isterken hemen bu arsanın yanında bulunan Çağdaş Holding’e ait arsada çalışan birkaç kişi üzerimize doğru gelmeye başladı.

Hatta arabayı park ettiğimiz yerde bizim aracımızın arkasına da çıkmamamız için araç çektiler. Bu sırada bir veya iki kişi izinsiz video çekmeye başladı. Oya hanım görüntü vermemek için elini kaldırdığında telefon yere düştü. Görüntünün silinmesi gerektiğini söyleyerek engel olmaya devam ettiğimde ise şahıslardan biri yüzüme doğru hamle yaptı, kolumu tuttu. Olay çıkacağını tahmin ettiğim için Oya hanım ve Bülent beyi alarak olay yerinden ayrıldık.”

NE OLMUŞTU?

Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın silahlı korumalarıyla birlikte Bodrum’da bir şantiyede çekilen görüntüleri gündem olmuştu. Şantiye yöneticileri, iş insanı Bülent Eczacıbaşı ve çalışanları hakkında ‘Araziye izinsiz girmek’ten suç duyurusunda bulunmuştu. Suç duyurusunun ardından Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlatmıştı.

‘Bülent Eczacıbaşı şantiye bastı’ haberlerine açıklama

Benzer Haberler