Sancaktepe’de 3 kardeşin öldüğü inşaat belediye ve valiliğin ortak projesi çıktı!

Yayın tarihi: 4 Ekim 2023 Çarşamba 8:25 pm - Güncelleme: 4 Ekim 2023 Çarşamba 8:25 pm

İstanbul Sancaktepe’de 3 kardeşin öldüğü inşaatın, İstanbul Valiliği ve Sancaktepe Belediyesi’nin ortaklaşa inşa etmek üzere temmuz ayında temelini attığı Birlik Cemevi şantiyesi olduğu ortaya çıktı.

İstanbul Sancaktepe’de 2 gündür kayıp olan 3 kardeşin cansız bedeni, Hilal Mahallesi Gülpembe Sokak’ta bir inşaatın su dolu temelinde bulundu.

Olayla ilgili Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Acı olayın, Sancaktepe Belediyesi ve İstanbul Valiliği işbirliği ile ortaklaşa inşa edilen Birlik Cemevi projesinin şantiyesinde meydana geldiği ortaya çıktı.

A Sınıf İş Güvenliği Uzmanı olan Sancaktepe Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi İlknur Ünlü, olay yerinde yaptığı gözlemleri anlattı.

“BÜYÜK İHMAL VAR”

Sözcü’de yer alan haberde Ünlü şöyle konuştu:

“Şantiyenin eğreti bir kapısı var, olaydan sonra kapattılar. Şantiyenin ışıklandırması yok, çevreleyen saclar kırılmış. Temele yağmurdan sonra su dolmuş günlerce çekilmemiş.

Toprak kayması da oluşmuş ve kaymayı önleyecek korkuluklar da bulunmuyor. ‘İnşaat alanı girilemez’ levhaları bulunmuyor.

Güvenlik görevlisi yok. Burada güvenlik önlemleri noktasında büyük ihmal var. Olayın nasıl meydana geldiği Adli Tıp raporundan sonra ortaya çıkacak ancak ana işveren olan kurum ve kişiler ile alt yükleniciler güvenlik tedbirlerinden birinci derece sorumlular”

Çok acı haber! Kayıp 3 kardeş inşaatın su dolu temelinde bulundu

TEMELİ TEMMUZ AYINDA ATILDI

İnşaatın temeli, 30 Temmuz 2023’te İstanbul Valisi Davut Gül, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Osman Boyraz’ın katılımı ile gerçekleştirilmişti.

Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü temel atma töreniyle ilgili sosyal medya hesabından “Görev süremizde verdiğimiz sözleri yerine getirmeye devam ediyoruz. İstanbul Valimiz Sn. @gul_davut, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcımız @OsmanBoyraz’ın katılımlarıyla Birlik Cemevi temel atma törenini gerçekleştirdik. Sancaktepe’mize hayırlı olsun” paylaşımında bulunmuştu.

“TÜM ÖNLEMLERİ ALMIŞTIK”

Sancaktepe Belesiyesi sosyal medya hesabından olaya ilişkin bir açıklama yayınladı. Devamm eden cemevi inşaatında gerekli tüm güvenlik önlemleri alındığını ifade eden belediye açıklamasında şunları kaydetti:

“İlçemiz sınırları içinde yer alan Hilal Mahallesi’nde, genel şantiye bölgesinde bulunan inşaat alanında dün gece saatlerinde 3 erkek evladımızın cansız bedenine ulaşıldığı haberi bizleri derinden üzdü.

Yukarıda bahsi geçen, yerleşim alanından uzak, meskun mahal dışında bir lokasyonda bulunan inşaat alanında, Cemevi projesi için çalışmalar devam etmekte olup, inşaatın etrafı tamamen kapatılmış, ilgili alanda gerekli tüm güvenlik önlemleri alınmıştır.

Gerçekleşen bu elim olaydan dolayı derin üzüntü içerisindeyiz. Hayatlarını kaybeden evlatlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailesine baş sağlığı dileriz. Olay adli mercilere intikal etmiştir, belediye olarak konuyu tüm süreçleriyle hassasiyetle takip etmekteyiz.

Acımızı bir kez daha dile getirir, kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız”