Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Ekonomi

Sanayi üretimi bu kez beklentilerin de üzerine çıktı! İşte daralma oranı…

TÜİK verilerine göre sanayi üretimi önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4 önceki ayına göre yüzde 1 azaldı.

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan sanayi üretimindeki daralma sürüyor. Mart ayında beklentilerden düşük olarak yıllık bazda yüzde 2.2 gerileyen sanayi üretimi, nisan ayında beklentilerin de üzerine çıkarak yıllık bazda yüzde 4 düştü. Beklenti, sanayi üretiminin yüzde 2,5 düşmesi yönündeydi. Sanayi üretimi martta aylık bazda da yüzde 0.1 artış beklentisine rağmen yüzde 1 geriledi.

Türkiye’de sanayi üretimi, kur krizinin yaşandığı Ağustos 2019’dan bu yana daralıyor. Üretimde en büyük gerileme aralık ayında yaşanırken; nisan verilerine göre de daralma sürüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2019 yılı Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,3 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4,2 azalırken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,7 arttı.

Sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1 azaldı

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2019 yılı Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %7,8 ve imalat sanayi sektörü endeksi %0,9 azalırken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %1,9 arttı.

loading...