Samsung, Health Monitor uygulamasına yeni uyku apnesi özelliğini ekliyor

Yayın tarihi: 19 Ekim 2023 Perşembe 8:00 am - Güncelleme: 17 Ekim 2023 Salı 6:25 pm

Samsung Electronics, Samsung Health Monitor uygulamasında sunacağı yeni özelliğinin Kore Gıda ve İlaç Güvenliği Bakanlığı (MFDS) tarafından onaylandığını ve özelliğin önümüzdeki yılın başlarında Kore’de kullanılan Galaxy Watch serisine geleceğini duyurdu.

Yeni özellikle, daha fazla insanın, zor teşhis edilen ve genellikle tedavi edilmeyen obstrüktif uyku apnesi semptomlarını erken aşamalarda tespit edebilmesi hedefleniyor.

Yaygın ve ciddi bir tıbbi sendrom olarak kabul edilen uyku apnesi, kişinin uykudayken nefesini durdurmasına neden oluyor. Bu da oksijen alımında kesintilere, düşük uyku kalitesine ve hipertansiyon, kalp rahatsızlığı, felç veya bilişsel bozukluklar gibi diğer sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Ulusal Uyku Vakfı’na (National Sleep Foundation) göre, ABD’deki erkeklerin yaklaşık yüzde 25’i, kadınların ise yüzde 10’u obstrüktif apnesinden muzdarip ve çoğu hasta, kendindeki semptomların farkında değil ve tedavi olmuyor. Yeni özellik, daha fazla insanın proaktif olarak sendromun belirtilerini tespit etmesini sağlamak, erken tanıyı teşvik etmek ve olası sağlık sorunlarını azaltmak üzere geliştirildi.

Samsung Health Monitor

 

 

İlginizi çekebilir: Uyku deneyi ilginç sonuçlar ortaya çıkardı: Bilim insanları şaşırdı

Galaxy Watch’taki BioActive Sensörünü kullanan yeni özellik, uyku sırasında kandaki oksijen seviyelerini takip ediyor, tespit edilen kan oksijeni değerlerinin apneye ve hipopneye nasıl yaklaştığını analiz ederek, orta ila şiddetli arasında obstrüktif uyku apnesi sendromunu tanımlıyor.

Ardından da Apne-Hipopne Endeksi (AHI) tahmininde bulunuyor. Bu semptomları gösterip göstermediklerini tespit etmek isteyen kullanıcıların, 10 gün içinde, her biri 4 saatten uzun olmak üzere, iki kez uykularını takip etmesi yeterli oluyor.

Galaxy Watch’un yeni uyku apnesi özelliği, kan basıncı izleme, elektrokardiyogram (EKG) takibi ve kullanıcılara bütünsel sağlık durumlarını bileklerinden daha iyi anlama olanağı sunan Samsung Health Monitor uygulamasına eklenen son özellik olan düzensiz kalp ritmi bildirimi (IHRN) özelliklerine eklenecek.

Yeni uyku apnesi özelliği, önümüzdeki yılın başlarından itibaren Samsung Health Monitor’e yönelik uygulama güncellemeleriyle Kore’deki Galaxy Watch serisi kullanıcılarına sunulacak.

Deprem “kahini” yeni tahminde bulundu