İnter piyangosu! Süper Lig şampiyonu bir tur atladı

Yayın tarihi: 28 Mayıs 2023 Pazar 7:25 am - Güncelleme: 28 Mayıs 2023 Pazar 7:25 am

Milli futbolcu Hakan Çalhanoğlu’nun da forma giydiği Inter Milan’ın Serie A’da Şampiyonlar Ligi vizesi alması sonucu Türkiye Süper Lig şampiyonu elemelere Birinci tur yerine 2’nci turdan katılacak.

İtalya Serie A’da Inter’in 4’üncü sırayı alarak Şampiyonlar Ligi’ni garantilemesi Süper Lig şampiyonuna yaradı. Mevcut ülke puanına göre Süper Lig’in şampiyonu Şampiyonlar Ligi ön elemelerine 1. Tur’dan katılacaktı. ancak Inter’in Serie A’da ilk 4’ü garantilemesi Süper Lig şampiyonunu bir üst tura yükseltti. Böylece Süper Lig’de şampiyon olan takım, Şampiyonlar Ligi gruplarına katılabilmek için 1. ön eleme turu yerine 2. ön eleme turundan başlama hakkı kazanmış oldu.

ŞAMPİYON BİR ELEME AZ OYNAYACAK

Bu değişiklikle Süper Lig şampiyonu 1. ön eleme turu maçı için 11-12 Temmuz yerine 2. ön eleme turuna 25-26 Temmuz’da çıkarak sezonu daha geç açma ve daha az eleme turu oynama şansı yakaladı. Süper Lig şampiyonu bu sezon Şampiyonlar Ligi gruplarına katılabilmek için 3 tur geçmesi gerekiyor.

Şampiyonlar Ligi

İnter İtalya’da dördüncü olunca, Süper Lig’de şampiyon olan takım, Şampiyonlar Ligi gruplarına katılabilmek için 1. ön eleme turu yerine 2. ön eleme turundan başlama hakkı kazandı.