Şampiyon milli güreşçi Taha Akgül, futbola başladı

24 Aralık 2021 Cuma

Güreş kulvarında Türkiye’ye Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonluğu kazandırmış olan milli sporcu Taha Akgül, Almanya’nın amatör takımı FC Obergrombach’ta futbol oynadı. 2 aylık antrenman süreci geçiren Taha Akgül, FC Obergrombach takımında 3 maça çıktı.

Taha Akgül, futbolu her zaman çok sevdiğini belirterek, “Menajerim Serdar ağabeyin yanına gittim Almanya’ya. Orada 2 aylık hem antrenman hem dinlenme sürecim oldu. Menajerimin kardeşi de Almanya’nın amatör liginde bir kasaba takımının teknik direktörü. Benim futbol oynadığımı ve sevdiğimi biliyor. ‘Taha oynar mısın?’ dedi. ‘Eğer ihtiyacın varsa oynarım’ dedim. Türkiye Futbol Federasyonu ile yazıştılar, lisansım var mı yok mu diye. Lisansım olmayınca bana Almanya’da lisans çıkardılar. Obergrombach takımında oynadım. 3 maç yaptım, 1 mağlubiyet 2 galibiyet aldık. Güzel ve ayrı bir tecrübe oldu” diye konuştu.

“ FUTBOL SAHA İÇERİSİNDE ÇOK FARKLIYMIŞ”

“Televizyondan izlediğim zaman oynadıkları futbol yüzünden eleştiriyordum futbolcuları. Ancak futbol saha içerisinde, profesyonelde çok farklı. Fena da oynamadım, sadece bir maçta penaltıya sebebiyet verdim. Orada çok üzülmüştüm, gereksiz bir hareket yaptım. Ama Allah’tan o maçı da kazandık, yoksa ihale bana kalacaktı. Benim için güzel bir tecrübe oldu. Sporun her türlüsünü, hepsini seviyorum ama futbolu her zaman söylüyorum, bende yeri ayrı. Biz antrenmanlar öncesi ter atmak için genelde futbol oynarız. Güreşçilerin de yeteneği vardır çünkü kas grupları güçlü olduğu için beynin ayaklara hükmetmesi güreşçilerde gayet iyi ve yetenekli olduğumuzu da düşünüyorum”

Taha Akgül bronz madalya kazandı

“ALMANYA BASININDA SES GETİRDİ”

Avrupa Güreş Şampiyonası’ndan sonra belki yeniden FC Obergrombach takımında forma giyebileceğini belirten Akgül, “Stoperde oynadım, hakkını da verdim. Şimdi devreye gitti, ikinci devre başlayacak. Yine çağırıyorlar ikinci devre için. Güreşte Avrupa Şampiyonası’ndan sonra birkaç maç yapmamı daha istiyorlar. Onlar için de çok büyük bir reklam oldu. Almanya’da bayağı bir ses getirdi. ‘Olimpiyat şampiyonu kasaba takımında futbol oynuyor’ diye. Belki keyfine yine gider birkaç maç oynayabilirim” dedi.

Ronaldinho ile de güzel bir projede bir araya geldiklerini ifade eden şampiyon güreşçi, “Menajerim Serdar ağabey bir iş görüşmesi yaptı. Efsaneyle tanışmak güzel oldu. Özellikle Rio’da şampiyon olmuştum, onu söyledim. Güzel bir anı oldu” diye konuştu.

1,5 yıl hem sakatlığı, hem pandemi dolayısıyla hiçbir müsabakaya giremediğini söyleyen Taha Akgül, “Türkiye içerisinde dahil hiçbir müsabakaya giremeden 2021 yılında Avrupa Şampiyonluğunu 8’inci kez, olimpiyat üçüncülüğü ve dünya üçüncülüğü elde ettim. Aslında bakarsanız benim için güzel bir yıl oldu. 3 turnuva, 3 madalya. 2021 yılında pandemiye rağmen, büyük sakatlığa rağmen güzel geçti. Ben her girdiğim yerde altın madalyaya güreşen bir sporcuyum. Bu Avrupa Şampiyonası’nda da hedefim 9’uncu kez Avrupa şampiyonu olmak. Şu anda da biraz kilo aldım, kuvvetlendim. Form durumumun da iyi olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Güreşçi Taha Akgül 8. kez Avrupa şampiyonu oldu