Salihli’de JES’ler için verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararı iptal edildi

2 Ekim 2019 Çarşamba

Salihli’de JES’ler için verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararı iptal edildi

Salihli’de yapılması planlanan Jeotermal Elektrik Santarli ve santral için açılması planan 300 kuyuya karşı Salihli halkının ve Salihli Çevre Derneği’nin yürütmüş olduğu mücadelede hukuksal kazanım sağlandı. Kabazlı ve Hasalan köylerinde açılması planlanan kuyular için verilen “ÇED gerekli değildir” kararları iptal edildi

Salihli’nin Jeotermal Elektrik Santrali için açılmak istenen kuyulara karşı köylülerin hem fiili hem de hukuksal mücadelelerinde kazanımlar gelmeye başladı. Manisa Valiliği’nin Kabazlı ve Hasalan köylerinde açılması planlanan kuyular için verdiği “ÇED gerekli değildir” kararı iptal edildi. Daha önce de Ahmetli’nin Kargın Köyü için verilen “ÇED gerekli değildir” kararı iptal edilmişti, böylelikle bölgede açılması planlanan birçok kuyu için ÇED kararı gerekliliği doğdu.

JES kuyularının santrale gidecek olan kollarını kestik

Salihli Çevre Derneği başkanı ve aynı zamanda bölgedeki tüm çevre davalarının vekili Avukat Seçil Ege Değerli dava sonuçlarını şu sözlerle değerlendirdi:
Salihli’de kurulması planlanan 3 adet Jeotermal Elektrik Santrali için bölgeye toplam 300 sondaj kuyusu açılması planlanıyordu. Manisa Valiliği’nin Ahmetli Kargın Köyü ve Salihli’nin Kabazlı ile Hasalan Köyleri için “ÇED gerekli değildir” kararı vermesi üzerine Manisa İdare Mahkemeleri’nde bu kararların hukuka, çevre ve insan sağlığına aykırı oluşu sebebiyle iptal davaları açtık.

Yargılama esnasında yapılan keşifler neticesinde ilgili tüm bilim dallarında uzman bilirkişilerce verilen çok kapsamlı raporlarla iddialarımızın ispatlanması ve JES faaliyetlerinin bölgemizdeki tarımsal alanlara, halk sağlığına ve ekolojik bütünlüğe vereceği zararın tespiti neticesinde mahkemece davalarımız kabul edilerek “ÇED gerekli değildir kararlarının iptal etti.

Bu kararlar bölgemiz topraklarının tarımsal faaliyetlerin, sağlığımızın ve sonuçta külliyen yaşam hakkımızın savunulması yolunda çok önemli bir aşamadır. Zira kuyu sondajları santral için akışkanın elde edileceği kuyular olup, bu ölüm kuyularının açılmasının önlenmesi santrallerin kendisini de işlevsiz kılacak, kurulmasını önleyecektir. Bu iptal kararları ile şehri bir ahtapot gibi saracak olan JES kuyularının santrale gidecek olan kollarını kesmiş olduk.

Hacıbektaşlı köyü için keşif kararı

Bunun yanında Hacıbektaşlı Köyü’nde kurulması planlanan Jeotermal Elektrik Santrali için verilen “ÇED gerekli değildir” kararına karşı da açılan iptal davasında dosya için keşif kararı verildi. Keşfin yapılmasından sonra kısa sürede sonuçlanacak olan davanın kazanımla sonuçlanması halinde, Salihli’de yapılması planlanan JES projesinin önüne geçilmiş olacak.

Benzer Haberler