Salıcı: Erbil ziyareti izlenimlerimizi Dışişleri Bakanlığı’na aktaracağız

8 Eylül 2021 Çarşamba

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, CHP heyetinin Erbil’e gerçekleştirdiği ziyaret sonrası açıklama yaptı. Salıcı, “Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı girişimini önerdik” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) heyeti geçtiğimiz günlerde Irak’ın başkenti Erbil’e ziyaret gerçekleştirdi. Oğuz Kaan Salıcı başkanlığında gerçekleşen ziyaret sonrası Salıcı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Erbil ve Kerkük’te Irak Türkmen Cephesi yetkilileri Türkmen Reform Partisi ile buluştuk. Irak Türkmen Cephesi temsilcisi olan etnik oluşumlardan sorumlu bakan Aydın Maruf ile görüştük. Erbil’de KYB ve Goran hareketi yetkilileriyle bir araya geldik. Bu ziyaret öncesinde Dışişleri bakanlığımıza ve Ankara’daki Irak Büyükelçiliği’ne Erbil Başkonsolosluğu’na önceden haber verildi. Gözlemlerimizi Dışişleri Bakanlığı’na ileteceğiz.

CHP olarak bölgemizde son yıllarda giderek artan terör, huzursuzluk ve istikrarsızlıktan bölge ülkelerinin zarar gördüğü düşüncesindeyiz. Gerekli çabaların ortaya konulmasını önemsiyoruz. Bölgemizde barış, istikrar ve huzur içinde bir arada yaşanabilmesi için böyle bir yaklaşıma ihtiyaç duyulmaktadır. Irak’taki Türkmen kardeşlerimizin kamuoyunda duyulmasını istedikleri talepleri var. Özellikle Kerkük bölgesinde Türkiye’den devlet ya da özel sektör tarafından yatırım yapılmasını talep ediyorlar. Hastane talepleri önemli ve öncelikli. Bölgenin kalkınması için üniversite talepleri var. Bu taleplerin takipçisi olacağımıza söz verdik. Bölgemizde komşularımızın toprak bütünlüğüne, barış içinde olmalarına büyük önem atfediyoruz. Ortak geleceğin mimarı olmayı diliyoruz.

Başta Türkiye olmak üzere bölge ülkeleri yıllardır terörle mücadele ediyorlar. Terör ve şiddet refahın, toplumsal barışın önündeki en önemli engeldir. Bölgede adil, eşit bir iş birliğiyle hepimizin refahının birlikte yükseleceğine inanıyoruz. Bunun için 2’inci yüzyıla çağrı beyannamemizde de yer alan kısaca OBİD olarak bilinen Orta Doğu Barış ve İş Birliği Teşkilatı adı altında bir girişim önerdik. Türkiye, Irak, İran ve Suriye’nin iş birliği arayışında bölgedeki tüm paydaşların önemli katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Kimlikler üzerinden siyaset yapmak ötekileştirmeyi artırdı. Kimlik bir insanın şerefidir ve hiç kimse kendini baskı altında hissetmemelidir. Bölgedeki her ülkede terörden ve iç savaştan kaçan sığınmacılar var. Bu acıların artık son bulması gerek. Bizler Irak’ta Kerkük’te Erbil’de yaşayan akrabalarımızla bir bütün oluşturmaktayız. Seçimler Irak’ın geleceğine ilişkin bir yol haritasının önemli bir adımını oluşturacaktır. Bu nedenle ziyaretimizi seçimlerden önce gerçekleştirmeyi uygun gördük. Yaptığımız temaslarda CHP’nin hakkaniyete dayalı anlayışını muhataplarımıza anlattık. Seçimlerden sonra Irak’ta yeni hükümetin kurulmasıyla beraber merkezi hükümet ile de en kısa zamanda bağlarımızı güçlendirmek arzusundayız.

CHP, Erbil temaslarını sürdürüyor: Barzani’ye OBİT’le ilgili bilgi verildi

Benzer Haberler