Salgını böyle yönettiniz! Artık otoparklar ve yemekhaneler de yoğun bakım olacak

28 Kasım 2020 Cumartesi

Salgını böyle yönettiniz! Artık otoparklar ve yemekhaneler de yoğun bakım olacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın salgın kontrolümüz altında demesine rağmen hastanelerden gelen haberler durumun çoktan kontrolden çıktığını gösteriyor. Ordu’da koronavirüs vakalarında yaşanan patlama nedeniyle otopark, yemekhane ve ek binaların da yoğun bakım servisine dönüştürülmesine karar verildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, vaka sayısında yüzde 100’e yakın artış yaşandığı iller arasında olduğunu bildirdiği Ordu’da ilave tedbirler alınmaya başlandı.

Vali Tuncay Sonel başkanlığında toplanan İl Pandemi Kurulu, ‘vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını önlemek’ amacıyla ek kararlar aldı. Toplantıda, vaka sayısıyla birlikte artan izole servis ve yoğun bakım ihtiyacı nedeniyle Ordu Devlet Hastanesi’nde prefabrik binada bulunan polikliniklerin kapatılarak, ilave yoğun bakıma dönüştürülmesine ve hastanenin personel otopark alanında da prefabrik yoğun bakım inşa edilmesine karar verildi. Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ana hizmet binasında bulunan yemekhane ve 1’inci katında bulunan birimlerin de boşaltılarak, yoğun bakım olarak hizmete açılması kararlaştırıldı. Ayrıca kentte bulunan Altınordu İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Ordu Verem Savaş Dispanseri hizmet binalarının boşaltılarak, yataklı servis ve yoğun bakım oluşturmak üzere Eğitim Araştırma Hastanesi’ne tahsis edilmesine karar verildi.

Erdoğan’ın hedefindeydi, CHP’li belediyenin kurduğu sahra hastanesi mühürlendi

ACİL DURUM DIŞINDA AMELİYAT YAPILMAYACAK

Alınan kararlar kapsamında, hastane idarelerince Covid-19 yoğun bakım, servis ve polikliniklerinde branş farkı gözetmeksizin bütün klinisyen hekimlerin görev almasını sağlayacak şekilde planlama ve düzenleme yapılacak. Ayrıca acil olmayan cerrahi işlemlere ara verilecek, ameliyathaneler yalnızca acil cerrahi girişimler yapılacak şekilde düzenlenecek. Ameliyathanelerde çalışan personel, hastanelerin diğer alanlarında görevlendirilecek. Personel ihtiyacı duyulması halinde ise Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında çeşitli kurumlarda çalışan personeller, İl Sağlık Müdürlüğü’nce ihtiyaç duyulan alanlarda çalıştırılacak.

CHP’li Belediye’nin kurduğu Sahra Hastanesine inceleme başlatıldı

CHP’NİN SAHRA HASTANESİ MÜHÜRLENMİŞTİ

CHP’li Adana büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı sahra hastanesi saray ittifakı tarafından çokça eleştirilmiş ve mühürlenmişti. Salgının kontrolden çıkmasıyla birlikte Türkiye’nin bir çok yerinde hastanelere prefabrik yoğun bakım üniteleri yapılmaya başlandı.

 

Bakanlıktan İl Sağlık Müdürlüklerine talimat: Sayıları açıklamayın

Benzer Haberler