Türkiye salgındaki vaka artışlarında dünyada ilk sırada

27 Mart 2020 Cuma

Türkiye salgındaki vaka artışlarında dünyada ilk sırada

Genetik profesörü Çağan Kızıl, “Salgındaki vaka artışları oranlandığında dünyada ilk sıradayız. Bu iyiye işaret değil” dedi.

Genetik Mühendisi Çağan Kızıl kendisine ait resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Salgındaki vaka artışları oranlandığında dünyada ilk sıradayız. Bu iyiye işaret değil! Test sayılarının bu denli düşük ve sosyal hareketin toplumun üçte ikisi için hala serbest olması büyük hatadır!” dedi.

Türkiye – İtalya 15. günlük vaka karşılaştırmasında endişe verici tablo

Sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi gerektiğini savunan Genetik Profesörü Çağan Kızıl, üst üste şu mesajları paylaştı:

Türkiye, salgındaki vaka artışları oranlandığında dünyada ilk sırada.

  • Türkiye’de test kriteri ilk birkaç hafta sadece “yurtdışı” teması idi. Hep bu vurgulandı. Ancak bu yanlış olabilir! İtalya’da virüs bir ay önce ortaya çıkmış ve farkedilmeden yayılmış olabilir! Türkiye tanı konamamışsa ve test yapmadığından hastalık farketmeden yayılmış olabilir.
  • Türkiye’deki testler ve vakalara baktığımızda durum: 19 Mart %8.5, 26 Mart % 16.4. Bu, hastalığın gidişatının engellenemediğine işaret.
    Önlemler ve tedbirler yetersiz. Bir hafta önce ilan edilmesi gereken sokağa çıkma yasağı hala ortada yok! Bu sadece krizi büyütecek.
  • Almanya test kapasitesini haftada 500bin’e çıkardığını açıkladı. #YayginTest yapmanın ve sokağa çıkma yasaklarından başka bir önleme metodu yok! Başarıyı bunlar sağlayacak! Türkiye’nin testlerdeki acizliği bir felaketi getiriyor! Neden duymuyorsunuz

100. VAKADAN SONRAKİ SALGIN GRAFİĞİ YAYINLANDI

Evrim Ağacı’nın yayınladığı grafikte, 100. vakadan sonraki salgının gelişimi ayrıntılı bir şekilde gözler önüne serildi. İran, İtalya ve İspanya’nın da olduğu grafikte Türkiye’deki salgının gelişimi hızı ilk sıraya çıktı.

Grafik Kaynak: Evrim Ağacı

 

 

Benzer Haberler