Salgına karşı yeni önlem: Kuralları ihlal edenlere 2 yıla kadar hapis cezası

10 Eylül 2020 Perşembe

Salgına karşı yeni önlem: Kuralları ihlal edenlere 2 yıla kadar hapis cezası

Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, bugün kurulan semt pazarı girişinde ‘HES’ kodu kontrolu uygulamalarını denetlerken, karantina ve izolasyon ihlal edenlerin 2 yıla kadar hapis cezası alacağını söyledi.

Bazı illerde Covid-19’a yakalandığı halde karantina ve izolasyon kurallarını ihlal edenlerin KYK bağlı yurtlara alınacağı kararları duyurulurken, Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, kentte kuralları ihlal edenlerin 2 yıla kadar hapis cezası alacağını belirtti.

‘…2 YILA KADAR HAPİS CEZASI’

Vali Alpaslan Işık, koronavirüsle mücadele kapsamında semt pazarındaki çalışmaları ve vatandaşların kurallara uyup, uymadığın denetledi. Burada konuşan Işık, ” Eğer o HES kodu sorgulaması sonucunda karantinada kalması gereken kişi var ise bunların yurtlarda izolasyonuna gideceğiz. Bu şekilde dolaşmaya devam edenler hakkında da Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi gereğince hakkında 2 yıla kadar cezalandırılması istemiyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağız. Amacımız koronavirüsle mücadeleyi etkin bir şekilde sürdürmek, vatandaşlarımızın sağlığını korumak” dedi.

‘UYMAYANLAR CEZA ALACAK ‘

Karaman vaka sayısının arttığını ifade eden Vali Işık, şunları söyledi:

”Koronavirüs tüm ülke genelinde bir yayılım içerisinde. Karaman’da da bu yayılım biraz yüksek gözüküyor. Bizler daha önceden HES kodunu ilimizde uygulanmasıyla ilgili bir takım kararlar almıştık. Son alınan kararla bu ayın 21’ine kadar halkımızın HES uygulamasını akıllı telefonlarına indirmesi, akıllı telefonu olmayanların ise mesaj yolu ile HES kodu almalarını söyledik. 21 Eylül itibariyle gerek pazar yerlerinde, gerekse kamusal alanların girişinde bu kontrolleri sıkça yapacağız. Salgın denetim ekiplerimiz yollarda vatandaşlarımızı durdurarak HES kodu uygulaması yapacak. Eğer o HES kodu sorgulaması sonucunda karantinada kalması gereken kişi var ise bunların yurtlarda izolasyonuna gideceğiz. Bu şekilde dolaşmaya devam edenler hakkında da Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi gereğince hakkında 2 yıla kadar cezalandırılması istemiyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağız. Amacımız koronavirüsle mücadeleyi etkin bir şekilde sürdürmek, vatandaşlarımızın sağlığını korumak.”

Benzer Haberler