Salgın araştırması: Karamsarlık gitti, iyimserlik geldi

14 Haziran 2021 Pazartesi

Salgın araştırması: Karamsarlık gitti, iyimserlik geldi

IPSOS Araştırma’nın anketine göre ‘Salgınla mücadele kötü gidiyor’ diyenlerin oranı yüzde 60’tan yüzde 38’e geriledi. ‘Zor günleri geride bıraktık’ diyenlerin oranı ise yüzde 18’den yüzde 38’e yükseldi.

IPSOS tarafından salgının seyrine yönelik yapılan araştırmanın sonuçları yayınlandı. Araştırmada, “Gidişata dair olumsuz bakışta düzelme var. Mücadele kötü gidiyor” diyenlerin oranı yüzde 60’tan yüzde 38’e geriledi.  “Zor günleri geride bıraktık” diyenlerin oranı ise yüzde 18’den yüzde 38’e yükseldi.

“Haziranın ilk haftasına baktığında daha iyimser hissedenlerin oranı mart sonuna kıyasla 5-6 kat artmış durumda” denilen araştırmada, “Yine bir iyimserlik dönemine girdik. Ancak bu sefer daha temkinliyiz” ifadesi kullanıldı.

Milliyet’in konuyla ilgili haberinde, şu ifadelere yer verildi:

“Daha önce de bir kaç kez tecrübe ettiğimiz gibi, vaka sayılarında düşüş gördükçe üzerimizdeki kısıtlamaların gevşemesini istiyoruz, fakat bu kez bu gevşeme kademeli bir şekilde olmalı diyenlerin oranı dikkat çekici. Neredeyse her iki kişiden biri kademeli normalleşmeyi işaret ediyor. Sokağa çıkma zamanlarındaki farklı kısıtlamaların tamamen kalkması gerektiğini düşünenlerin oranı ancak yüzde 10 ile yüzde 30 arasında değişiyor.

"PANDEMİLER GİZEMLİ BİR ŞEKİLDE ORTAYA ÇIKMIYOR VE ÖNLENEBİLİR"

 ‘Salgınla mücadele kötü gidiyor’ diyenlerin oranı yüzde 60’tan yüzde 38’e geriledi

“NORMALLEŞMENİN OLMASI GEREKTİĞİNE DAİR KANAAT NET”

Yine tiyatro, opera, bale ve konser gibi etkinliklerin herhangi bir kısıtlama olmadan yeniden başlamasına destek verenlerin oranı da sadece yüzde 10 civarında. Yüzde 40’a yakın bir kesim bu etkinliklere yönelik yasakların aynen devam etmesi gerektiğini ifade ederken geri kalan yüzde 50’lik kesim önlemlerimizi alarak etkinliklere yeniden başlamalıyız diyor. Burada da normalleşmenin kademeli olması gerektiğine dair kanaati net olarak görüyoruz.

Bu uzun savaş gösterdi ki kısa vadeli zaferlere aldanmadan mücadeleye sabırla etmemiz şart. Psikolojik ve ekonomik gerekçeler ile bir an önce normalleşmeye ihtiyacımız var ancak yeniden başa dönmemek için bunu bilinçli ve planlı yapmaya mecburuz. Önümüzdeki haftaların hızlanan aşı kampanyasının etkisiyle olumlu haberler getirmesini umuyorum. Hem ruh halimizin nasıl olacağı, hem de normalleşme takvimimiz buna göre belirlenecek.”

Benzer Haberler