Saldırıdan saatler sonra Erdoğan’dan açıklama: Her unsur meşru hedeftir

28 Şubat 2020 Cuma

Saldırıdan saatler sonra Erdoğan’dan açıklama: Her unsur meşru hedeftir

İdlib’de 33 şehit vermemizin ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ilk açıklama geldi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Erdoğan-Putin telefon görüşmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız, doğrudan ülkemize saldırıldığı bir ortamda, rejimin her unsurunun Türkiye için meşru hedef olduğunu ve ateş altına alınacağını kaydetmiştir” dedi

 

İdlib’deki saldırıda şehit olan askerlerin isimleri belli oldu

İdlib’de Rusya’nın desteklediği Esed rejiminin gerçekleştirdiği hava saldırısı sonucunda 33 askerimiz şehit düştü, 32 askerimiz ise yaralandı. Yaralı askerlerimiz Hatay’da hastaneye kaldırılırken AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan konuyla ilgili ilk açıklama geldi. İletişim Başkanlığı kanalıyla açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak” dedi.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklama şöyle:

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmesinde, “Doğrudan ülkemize saldırıldığı bir ortamda, rejimin her unsurunun Türkiye için meşru hedef olduğunu ve ateş altına alınacağını” kaydettiği belirtildi.

TRT Haber tarafından geçilen habere göre, Erdoğan ve Putin’in yaptığı telefon görüşmesine dair Cumhurbaşkanığı İletişim Başkanlığı’ndan şu açıklama yapıldı:

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız, sayıları milyonu bulan insanları sınırlarımıza yığan rejimin yol açtığı milli güvenlik sorununa bir de askerlerimizin kanlarının eklendiğini belirtmiş, şehitlerimizin kanlarının asla yerde bırakılmayacağını vurgulamıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, doğrudan ülkemize saldırıldığı bir ortamda, rejimin her unsurunun Türkiye için meşru hedef olduğunu ve ateş altına alınacağını kaydetmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye heyetinin Ankara’da önerdiği çerçevede bir an önce kalıcı bir ateşkes ilan edilmesini ve rejimin Soçi Muhtırasına uymaya mecbur edilmesini beklediklerini dile getirmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, bu tür saldırıların Türkiye’yi İdlib konusundaki yaklaşımından geri çevirmediği gibi, tam tersine daha da kararlı hale getirdiğini belirtmiş, Astana Süreci’nin taraflarının ve uluslararası toplumun sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini ifade etmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Putin, en kısa sürede bir araya gelerek yüz yüze görüşmeye karar vermişlerdir.”

Benzer Haberler