Salda Gölü’nü talan eden şirkete milyonlar yağmış!

Yayın tarihi: 18 Aralık 2021 Cumartesi 10:52 am - Güncelleme: 18 Aralık 2021 Cumartesi 10:52 am

Salda Gölü’ne kamyon ve iş makineleriyle girerek zarar verdiği için ceza kesilen Güngör Tarım Şirketi, kamudan son 11 yılda 500 milyon TL değerinde 29 ayrı ihale aldı. Şirket, Salda’ya zarar verdikten sonra da kamudan ihale almayı sürdürdü.

İsmail Arı’nın haberine göre, kamu kurumlarının, Burdur’da “Türkiye’nin Maldivleri” olarak görülen Salda Gölü’ne iş makineleriyle giren ve yüzlerce yılda oluşan kumları taşıyarak çevreye zarar veren şirkete milyonlarca liralık ihaleler verilmeye devam ettiği ortaya çıktı.

İktidar, 2019 yılında Salda Gölü’ne tüm tepkilere ve itirazlara rağmen bir millet bahçesi yapılacağını açıkladı. Ardından da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 31 Temmuz 2019 tarihinde “Burdur İli Yeşilova İlçesi, Salda Gölü Millet Bahçesi ve Millet Bahçesine Ait Sosyal Donatılar İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi” adı altında bir ihale düzenledi. Bu ihaleyi de tam 21 milyon 770 bin TL’ye Güngör Tarım İnşaat isimli bir şirket aldı.

KAMYONLARLA GİRDİLER

İhaleye ve millet bahçesi projesine itirazlar yükselirken koronavirüs salgınını fırsata çevirmek isteyen şirket, 2020 yılının Nisan ayında inşaat çalışmalarına başladı. Şirkete ait iş makinesi ve kamyonlar, Salda Gölü kıyısındaki kumsal alana girdi. Ardından da kepçeyle kazılıp, kamyonlarla sahilden alınan kumlar, beş kilometre uzağa, gölün başka noktasındaki kıyıya götürüldü. Bu olayın tepkilere neden olmasının ardından da şirket hakkında soruşturma başlatılmış, taşınan kumlar da eski yerlerine geri getirilmişti.

FİRMAYA CEZA KESİLMİŞTİ

Bu skandalından sonra da Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, Salda Gölü’ne giderek incelemelerde bulundu. Kahraman, yaptığı açıklamada, Burdur Çevre İl Müdürlüğü tarafından Çevre Kanunu’na muhalefetten müteahhit firma Güngör Tarım’a 221 bin lira para cezası uyguladığını açıkladı. Kahraman müteahhit kontrolünde görevli TOKİ’nin ise firmaya 200 bin lira ceza kestiğini belirtti. Firmaya toplamda 421 bin lira ceza verildi. Kahraman, firmayı kontrol görevini üstlenen TOKİ Daire Başkanı ve bir şube müdürünün görevlerinden alındığını açıklamıştı.

YENİ İHALELER DE ALDI

Salda’yı katleden Güngör Tarım İnşaat Şirketi kamuda 2011 ile 2021 yıllarını kapsayan son 11 yılda tam 29 ayrı ihale aldı. Bu ihalelerin toplam bedeli de 500 milyon 88 bin TL’yi buluyor. Şirket, Salda Gölü’ne zarar verdiği için ceza yemesinin ardından da kamu kurumlarından ihale almayı sürdürdü.

Şirket, bu yıl da Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ile Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü’nden milyonlarca liralık ihaleler aldı.