Sahte koronavirüs test sonucu hazırlayan örgüt yakalandı

28 Şubat 2021 Pazar

Sahte koronavirüs test sonucu hazırlayan örgüt yakalandı

İstanbul’da para karşılığında negatif yeni tip koronavirüs test sonucu düzenledikleri iddiasıyla 12 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden 3’ü tutuklanırken 9’u adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, para karşılığında negatif yeni tip koronavirüs (Kovid-19) test sonucu hazırlayan bir örgüt tespit ederek çalışma başlattı.

Polis tarafından yapılan çalışmanın ardından örgüt liderinin dünya genelinde milyonlarca takipçisi olan sosyal medya fenomeni Gürcistan uyruklu N.M. olduğunu tespit edildi. Örgüt yöneticisi Suriye uyruklu M.T’nin ise beyaz önlük giyip, doktor rolü yaparak Kovid-19 testi yaptırmak için gelen kişilerden sokakta veya turizm acentesi içerisinde sürüntü örneği aldığı, kişiler uzaklaşınca örneği çöpe attığı anlar polis kamerasına yansıdı.

Suç örgütünün, sahte Kovid-19 test sonuçlarını online olarak kare kod sistemiyle teyit alınabilmesi amacıyla bir web sitesi kurdukları, müşterilere sahte negatif rapor çıkardıkları, bu sahte raporun kare kod ile doğrulanması yapılmak istendiğinde yine aynı web sitesine yönlendirilerek teyit yapılabildiği, raporlarda Sağlık Bakanlığının amblem ve başlıklarının gerçek bir raporda olması gerektiği gibi dizayn edildiği, imza ve kaşe kısmında aktif olarak görev yapan doktor isimlerinin kullanıldığı belirlendi.

RAPOR KARŞILIĞI: 150 – 300 DOLAR

Şüphelilerin rapor için 150 ile 300 dolar arasında para aldıkları belirlendi.

Polis, İstanbul’da 8 adrese düzenlediği operasyonda aralarında örgüt lideri olduğu öne sürülen N.M’nin de bulunduğu 12 şüpheliyi yakalandı.
Adreslerde yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyal, cep telefonları ile test kitleri, binlerce sahte Kovid-19 raporu ve yabancı şahıslara ait pasaport fotokopileri ele geçirildi.

Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 3’ü tutuklanırken, 9’u adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Benzer Haberler