Sahte evlilikle vatandaşlık veren şebekeye operasyon: 11 gözaltı

Yayın tarihi: 1 Aralık 2023 Cuma 12:12 pm - Güncelleme: 1 Aralık 2023 Cuma 12:12 pm

İstanbul’da sahte evlilikle ikamet ve vatandaşlık veren şebekeye yapılan operasyonda aralarında nikah memurlarının da bulunduğu 11 şüpheli gözaltına alındı.

İstanbul’da sahte evlilikle ikamet ve vatandaşlık başvurusu yapan ve yüksek miktarda haksız kazanç elde eden şebeke tespit edildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, aralarında nikâh memurları, aracılar, şirket sahipleri, danışmanlık çalışanları, tercümanlar ve işlemleri organize edenlerin bulunduğu toplam 11 kişiyi tek tek belirledi.

NİKAH MEMURLARI, ŞİRKET SAHİPLERİ, ORGANİZATÖRLER…

Göçmen kaçakçılığının önlenmesine yönelik yürütülen çalışmalarda, hileli yapılan evliliklerle ikamet ve vatandaşlık başvurusunda bulunan, başvuruda bulunmalarını sağlayan ve bu yolla yüksek düzeyde haksız kazanç elde ettikleri tespit edilen 11 şüpheli, 28 Kasım’da İstanbul’da düzenlenen operasyonda yakalandı. Şüphelilere ait ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda ise usulsüz düzenlendiğideğerlendirilen kısa ve uzun ikamet formu, aile ve öğrenci ikamet başvuru formları, evlilik başvuru belgeleri, bekarlık belgeleri ile suçtan elde edildiği değerlendirilen 2 bin 270 avro, bin 440 dolar, 930 sterlin ve 80 bin Türk lirası para ele geçirildi.

Baskında yakalanan şüpheliler sorgulanmak üzere İstanbul Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğüne götürüldü. Zanlılar 2 gün süren ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından bu sabah erken saatlerde adli makamlara sevk edildi.

Mahkemeye sevk edilen şebeke üyelerinin bugüne kadar kaç yabancı ya da yerliye sahte belgeler ile hileli evlilik, ikamet ve vatandaşlık başvurusuna onay verdikleri ise henüz bilinmiyor.

(İHA)

İBB’den evlilik desteği: Başvurular başladı

Kaynak: TELE1