Sahte doktor Ayşe Özkiraz: Dersimi aldım, eğitim hayatıma devam etmek istiyorum

Yayın tarihi: 21 Mart 2023 Salı 6:17 pm - Güncelleme: 21 Mart 2023 Salı 7:15 pm

Tekirdağ’da sahte diploma ile doktorluk yapan Ayşe Özkiraz’ın tahliye talebi bir kez daha reddedildi. Özkiraz, duruşmada “Dersimi aldım. Eğitim hayatıma devam etmek istiyorum” ifadelerini kullandı. 

Çerkezköy 5. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Özkiraz, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Özkiraz, savunmasında, önceki beyanlarını tekrar ettiğini belirterek, tahliyesini istedi.

Daha sonra mahkemede okunan uzman raporunda, Ayşe Özkiraz’a ait incelenen kimlik kartlarının üzerinde sahteciliğin kolayca fark edilemeyeceği, aldatma kabiliyetinde olduğu, dakstil ile kart üzerinde kapamalar yapıldığı, ancak incelemeler sonucunda kartların aldatmaya haiz ve külliyen sahte olduğunun tespit edildiği belirtildi.

AA’nın haberine göre; sanık avukatı Kemal Uçar ise raporun Yargıtay kriterlerini taşımadığını öne sürdü. Raporun kendilerine tebliğ edilmesini isteyen Uçar, müvekkilinin tahliyesi talebinde bulundu.

“DOKTORUN BEYANINA İNANILIYORSA NEDEN TUTUKLU?”

DHA’nın aktardığına göre de; Özkiraz’ın avukatı Oğuz Kağıtçı, raporların müvekkiline gönderilmesini isteyerek, “O zaman sağlıklı bir ifade verebilir. Birkaç kart, farklı kurumların kartı. Aynı olmadığı, aldatma kabiliyetine haiz bir evrak olduğunu taşımıyor. İbraz etmediği ve direkt evraklar da kendisine ibraz edilmemiştir. Evrakları sadece hastanede kullanmıştır. Evinde bulunmuştur, gözaltı için evinde arama yapılmasa onlar da bulunmayacaktı. Resmi belgede sahtecilik oluşması için evrakların daha sonra da kullanılması gerekiyor. Hastanede zaten misafir. Müvekkilimin hazırlattığı kaşeyi doktor bey kendisi kırıp atmıştır. Doktor M. tanık olarak verdiği ifadede sanığın hastalara müdahale etmediğini, ameliyatlara girmediğini söylemiştir. Doktor M.’nin beyanına inanılıyorsa müvekkilim serbest bırakılmalıdır. Ancak inanılmıyorsa doktor bey de tutuklanmalıdır. Karşı tarafın avukatı benim müvekkilimin cezalandırılmasını istiyor. Fakat bu avukatlar doktor M. hakkında bir tahkikat yaptılar mı onu mahkemeye sunsunlar. Doktor neden görevinde, benim müvekkilim neden cezaevinde. Doktor beyin bu tutuklama sürecinde hamle yapmasını beklerdik. Delilleri karartan doktordur, tutukluluk halinin devamını karar verecekseniz doktoru tekrar dinleyin. Bu aşamada mahkemeye olan inancımı da yitirdim. Sizin vicdanınıza göre karar vermenizi bekliyorum” ifadelerini kullandı.

“DERSİMİ ALDIM EĞİTİM HAYATIMA DEVAM ETMEK İSTİYORUM”

Mahkeme başkanının “Kan grubu kartını sen mi doldurdun?” sorusuna Özkiraz, “Kan grubu kartını staj eğitimi sırasında laboratuvardaki görevli doldurmuştu. ‘M’ harfini ise ben ekledim. Dersimi aldım. Eğitim hayatıma devam etmek istiyorum. Tahliyemi talep ediyorum. “diye cevap verdi.

28 MART’A ERTELENDİ

Savcı mütalaasında sanığın, hastanede görev yapan doktorun yanına gidip muayene ve dikiş yaptığının, farklı branşlarda ameliyatlara katıldığının tespit edildiğini belirterek, tutukluluk halinin devamını istedi.

Mahkeme, Özkiraz’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 28 Mart’a erteledi.

NE OLMUŞTU?

Çerkezköy Devlet Hastanesi yetkilileri, hastanede uzman bir doktorun yanında yaklaşık 4 ay gözlemci asistan olarak bulunan Ayşe Özkiraz hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Yapılan araştırmada diplomalarının sahte olduğu anlaşılan ve polis ekiplerince gözaltına alınan Özkiraz, çıkarıldığı hakimlikçe 25 Kasım’da tutuklanmıştı.

Sağlık Bakanlığı, olayla ilgili soruşturma başlatmış ve müfettiş atamıştı.

Özkiraz hakkında hazırlanan iddianamede, “1219 sayılı Kanun’a muhalefet” suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar, “özel belgede sahtecilik” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar, “resmi belgede sahtecilik” suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

 

Sahte doktor Ayşe Özkiraz’ın avukatı beraat istedi! “Bir hayali vardı ve yaşamaya çalıştı”