Sağlık emekçileri koronavirüse yakalandı, aile sağlığı merkezi karantinaya alındı

17 Kasım 2020 Salı

Sağlık emekçileri koronavirüse yakalandı, aile sağlığı merkezi karantinaya alındı

Bursa’da bir aile sağlığı merkezinde çalışan herkes koronavirüse yakalandı; sağlık merkezi karantinaya alındı.

Bursa Tabip Odası, Adnan Menderes Aile Sağlığı Merkezi’nde (ASM) bulunan tüm çalışanların koronavirüse yakalandığını ve sağlık merkezinin karantinaya alındığını açıkladı.

Adnan Menderes ASM’de görev yapan 3 doktor ve 1 hizmetli, geçtiğimiz hafta koronavirüse yakalanmıştı. Bir hafta sonra da Sağlık Bakanlığı, diğer personelin de yüksek riskli olarak değerlendirip izole olmaları gerektiğini bildirdi. Böylelikle ASM’de hizmet sunacak personel kalmadı.

Söz konusu olaya ilişkin Bursa Tabip Odası’ndan açıklama geldi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Sağlık yönetiminin önemli ilkelerinden biri olan hizmetin sürekliliğini engellemektedir. İlimizin sağlık yöneticileri aile sağlığı merkezlerinin desteklenmesine ilişkin bizim uyarılarımıza karşın bugünleri öngörememiş olsalar bile acilen sorunu çözmek, bölge halkının sağlık hizmetine erişim hakkını sağlamak zorundadır.

Sağlık çalışanları enfekte olduğundan şüphelenilen veya doğrulanan hastalarla doğrudan temas halindedir ve bu nedenle SARS-CoV-2 virüsüne maruz kalma konusunda önemli bir risk taşır. Meslek hastalığı, mesleki risklere maruz kalınması sonucu olur. Pandeminin başından beri söylediğimiz bir şey var: Kovid-19 sağlık çalışanlarının meslek hastalığıdır. Adnan Menderes Aile Sağlığı Merkezi’nde yaşanan bu durum da Kovid-19’un meslek hastalığı olduğunun bir kanıtıdır.

Sürecin açık biçimde yönetilmesi halkın güvenini sağlayacaktır. Zaman yitirmeden gerçek veriler toplum ile paylaşılmalıdır. Bursa Tabip Odası olarak aylardır yaptığımız çağrıyı yineliyoruz: Bursa’da pandemiyi şeffaf ve doğru yönetmek için İl Hıfzıssıhha Kurulu’nu ve İl Pandemi Kurulu’nu etkin çalıştırmalısınız. Bursa Tabip Odası İl Hıfzıssıhha Kurulu’na ve İl Pandemi Kurulu’na katılmalıdır. Bursa Tabip Odası olarak üzerimize düşen sorumluluğu almaya hazırız”

Benzer Haberler