Sağlık çalışanları mesleklerini bırakıyor: Hemşirelerin gelirleri açlık sınırının altında

Yayın tarihi: 7 Haziran 2022 Salı 7:59 am - Güncelleme: 7 Haziran 2022 Salı 7:59 am

İstifa yasağının kalkmasının ardından birçok sağlık çalışanı Avrupa ve ABD başta olmak üzere yurt dışına göç etti. İş yükü, nöbet süreleri ve yetersiz maaşlar nedeniyle ülkeyi terk eden sağlık çalışanı sayısı her geçen gün artıyor.

Doktorların yanı sıra birçok hemşire ve ebe de kamudan istifa ederek yurt dışına yerleşiyor veya yerleşme planı yapıyor.

Cumhuriyet’ten Dilan Ayırkan’ın haberine göre, Tüm Aile Sağlığı, Sağlık Memuru-Acil Tıp Teknisyeni-Hemşire ve Ebe Derneği (İSAHED) Yönetim Kurulu Başkanı Vildan Aydın, pandemideki istifa yasağının kalkmasının ardından Almanya, İngiltere ve ABD’ye göç eden birçok hemşire olduğunu, geride kalanların da dil kurslarına giderek yurtdışı hazırlığı yaptığını söyledi.

“Hemşireler açlık sınırının altında yaşıyor” diyen Aydın, “Sağlık Bakanlığı verilerine göre istifa yasağının ardından 2021 Eylül ayına kadar bin 121 hemşire, bin 230 ebe istifa etti. Gitme hazırlığı içinde olan büyük bir kesim de var. Sessiz sedasız gidiyor hemşireler. Türkiye sağlık alanında büyük bir kaynak olarak görülüyor ve yurtdışında sağlık çalışanlarımıza büyük bir talep var. Bu talep giderek de artıyor” diye konuştu.

Aydın “Maddi bir karşılığı kalmadı bu mesleğin. Mesleğimizin herhangi bir itibarı kalmadı. Hemşirelerin sorunlarının hem bürokraside bakanlık dilinde hem de sahada yok sayıldığı bir ortam var. Hemşireler bu yüzden gidiyor. Mesleki olarak ciddi mağduriyetler yaşıyorlar. Ya mesleklerini bırakıyorlar ya da ülkeyi terk ediyorlar” dedi.

Sağlık çalışanlarından Beyaz Miting! “Fahrettin bizi kahrettin”