Sağlık Bakanlığı’ndan 1.1 milyon TL’ye koronavirüs anketi

31 Ağustos 2020 Pazartesi

Sağlık Bakanlığı’ndan 1.1 milyon TL’ye koronavirüs anketi

Koronavirüs salgınında açıkladığı verilerin şeffaflığıyla tartışılan Sağlık Bakanlığı, toplumun ‘Kovid-19 ile ilgili algısını ve davranış düzeyini’ araştırmak için anket yaptıracak. 1 milyon 100 bin TL’lik anketin ihalesini salgında Bakan Koca ile bakanlığı başarılı gösteren anketleri ile bilinen GENAR Araştırma Şirketi aldı.

Koronavirüs salgınında yoğun mesai harcayan sağlık çalışanlarına eksik koruyucu ekipman verdiği öne sürülerek eleştirilen Sağlık Bakanlığı, 1.1 milyon TL’ye Kovid-19 anketi yaptıracak. Bakanlık anket ihalesini, pandemi sürecinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya 5 üzerinden 4.37 puan veren ve halkın yüzde 75’inin bakanlığı başarılı bulduğunu iddia eden ankete imza atan GENAR Araştırma Şirketi’ne verdi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Sağlık Bakanlığı ile Genar Araştırma Şirketi arasında 14 Ağustos’ta imzalanan sözleşmede, ‘Toplumun Yeni Koronavirüsle ilgili Algı ve Davranış Düzeyini Ölçecek Koronavirüs Barometresi Araştırması’ yapılacağı belirtildi. Bakanlık, araştırmanın 270 gün içerisinde tamamlanmasını da istedi.

ÜÇ AYRI SAHA ARAŞTIRMASI YAPILACAK

Sağlık Bakanlığı, milyonlarca liralık araştırmaya yönelik, “Salgınla mücadelede olumlu yöndeki veya risk içermesi muhtemel toplumsal eğilimleri anlamaya ve mücadele gücünü artırmaya yönelik araştırmalar yapılacaktır” açıklaması yaptı.

Bakanlık, araştırma kapsamında GENAR Araştırma Şirketi’nin üç adet saha araştırması ve araştırmanın belirlenen örneklem büyüklüğü kapsamında, ‘hanelerde rastgele olarak belirlenen birer kişiye yüz yüze anket uygulaması’ şeklinde yapılacağını da belirtti.

GENAR ARAŞTIRMA DAHA ÖNCE DE İSKİ’NİN İTİBARINI ARAŞTIRMIŞTI

İhsan Aktaş’ın başkanlığını yaptığı GENAR Araştırma Şirketi, AKP yönetiminde olduğu dönemde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden ihale aldığı biliniyor. GENAR Araştırma Şirketi 2018 yılında da İstanbul Su ve Kanal İdaresi (İSKİ) Genel Müdürlüğü’nün, ‘Kurumsal İtibar ve Algı Araştırması’ ihalesini de 171 bin 500 TL’ye aldı.

İBB Halkla İlişkiler Müdürlüğü, 2015 yılında ‘Belediye Bilgi Teknolojileri İletişim Araştırması’ ihalesini de 152 bin 500 TL’ye Genar Araştırma Şirketi’ne verdi. İBB, her iki ihaleyi de Kamu İhale Kanunu’nun tartışmalı pazarlık yöntemiyle düzenleyerek GENAR Araştırma Şirketi’ne verdi.

Benzer Haberler