Sağlık Bakanlığı uyarılara rağmen kullandığı ilacı rehberden çıkardı

8 Mayıs 2021 Cumartesi

Sağlık Bakanlığı uyarılara rağmen kullandığı ilacı rehberden çıkardı

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanlığı’nın ‘Covid-19’a karşı etkili olmadığı gibi yan etkileri de bilinmesine rağmen’ kullanmaya devam ettiği hidroksiklorokini rehberden çıkardığını açıkladı.

Dünya bilimsel kamuoyunun hidroksiklorokinin Covid-19 tedavisinde yarardan çok zararı olduğunu kabul etmesine rağmen Türkiye’nin salgının başından beri kullanılmaya devam ettiği hidroksiklorokin etken maddeli ilaç için yeni karar alındı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanlığı’nın bir yıldan fazla süre sonra ilacı rehberden çıkardığını duyurdu. TTB’nin sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımda şu ifadeler kullanıldı: “COVID-19’a karşı etkili olmadığı gibi yan etkileri de bilinmesine ve TTB olarak tüm uyarılarımıza rağmen, ilacı ancak bugün Sağlık Bakanlığı tarafından rehberden çıkarıldı. Bilimsel bilgiden yana olmaya ve doğruları söylemeye devam edeceğiz!”

BAKAN KOCA ÖVÜNEREK AÇIKLAMIŞTI: 1 MİLYON KUTU ALIP DEPOLADIK

15 Nisan 2020 tarihindeki basın toplantısında hidroksiklorokini dünyada en yaygın kullanan ülkenin Türkiye olduğunu belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bütün vakalara ve şüpheli vakalara hidroksiklorokin başladıklarını, bu ilacın diğer ülkelerde ancak ciddi durumdaki hastalara verilmesine karşılık kendilerinin en erken aşamada kullandıklarını övünerek açıklamış ve tedavideki başarılarını da buna bağlamıştı.

Koca, ”Türkiye tedavide farklı bir yaklaşıma sahip. Hiçbir ülke pozitif, şüpheli tüm vakalarda Hidroksiklorokin ilacını erken dönemde kullanmadı. Biz bu ilaçtan daha vaka görülmeden 1 milyon kutu alıp depoladık. Çin’den getirilen Favipiravir’ini de bizdeki yaklaşımla kullanan ülke yok” demişti.

HİDROKSİKLOROKİN NEDİR, DSÖ NE KARAR ALDI?

Plaquenil adı altında satılan hidroksiklorokin (HCQ), belirli sıtma türlerinin önlenmesi ve tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. DSÖ, 22 Mayıs 2020 tarihinde Lancet’te yayımlanan bir araştırmayla hem hidroksiklorokinin yan etkilerine hem de Covid-19 tedavisinde herhangi bir etkinliğinin olmadığına ilişkin sonuçlar duyurdu. DSÖ, 26 Mayıs 2020 tarihinde, yürüttüğü ilaç araştırmalarında hidroksiklorokin kullanımını durdurma kararı aldı.

Klimik Derneği’nden Türkiye’de Covid-19 tedavisinde kullanılan hidroksiklorokin için korkutan uyarı

Benzer Haberler