Sağlık Bakanı kendi hastanesine özel genelge yayınladı!

5 Ağustos 2019 Pazartesi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kendi hastanesine özel genelge yayımladığı ortaya çıktı. Yayımlanan genelgeyle yalnızca Koca’nın hastanesi, “ileri düzey hastane” yapıldı. Gerekçe olarak ise yayımlanan genelgede yer alan tanıma sadece Medipol Hastanesi’nin uyması gösterildi.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün özel hastanelere ilişkin Sağlık Hizmeti Sunucularının Basamaklandırılması Hakkındaki Genelgesi, 31 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Genelgede, ‘İleri Düzey Hastaneler’in en az 60 bin metrekare kapalı alana sahip olması, en az 240 doktor ve bu sayının iki katı hemşire çalışması gerektiği belirtildi. Yönetmelikte en az 600 yataklı hastanelerin de İleri Düzey Hastane olabileceği belirtildi.

 

‘ŞARTLARA SADECE MEDİPOL UYUYOR’ GEREKÇESİ

Özel hastanelerde İleri Düzey Hastane tanımına Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Bağcılar Medipol Mega Üniversite Hastanesi için yapılan 25 katlı binanın uyduğu bildirildi. İleri Düzey Hastane şartı olan 600 yatak sayısına Medipol’ün ek binası tamamlandığında ulaşılacağı belirtilirken Bağcılar Medipol Hastanesi’nin inşaat öncesindeki yatak kapasitesinin ise 514 olduğu ifade edildi.

Bakan Koca’nın Genel Başkan Yardımcısı olduğu Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği de genelgeye itiraz etti. Dernek, 17 Haziran’da yaptığı toplantıda bu genelgeye karşı eylem planı hazırlamaya başladığını duyurdu.

Sağlık Bakanı Koca’nın kendisine özel genelge çıkarmasını, “Son derece kusurlu bir işlem” olarak değerlendiren CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal, “Bu kategoriye Medipol’ün sokulması rekabeti önleyecek ve sağlıkta tekelleşmeye neden olacak. Hastane anlaşmalar yapacak, SGK’den en fazla payı Bakan alacak. Bakan İleri Düzey Hastane tanımını bunu bilerek getirdi. Hırsızlığı en iyi hırsızlar bilir ” dedi.

TTB’DEN TEPKİ: AHLAKİ DEĞİL

TTB Başkanı Sinan Adıyaman ise genelgenin etik olmadığını belirtti. Medipol Üniversitesi’ne tarihi TCDD Gar binası içindeki misafirhanenin verildiğini hatırlatan Adıyaman, “Son dönemde Medipol’e kamu mallarının verilmesi, kiralanması kabul edilemez. Demokratik ülkelerde bakanların sahibi olduğu üniversite ve hastaneye kıyak çekilmesi kabul edilemez. Bu evrensel bir kuraldır. Kendi kurumlarına ayrıcalık tanınması ahlaki değildir” diye konuştu.

 

ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ VE ANKARA GARI DA KOCA’YA PEŞKEŞ ÇEKİLMİŞTİ

Bir süre önce tarihi Ankara Tren Garı kampüsü içerinde yer alan TCDD Misafirhanesi’nin ve TCDD Müzesi’nin de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya ait olan Ankara Medipol Üniversitesi’ne verildiği ortaya çıkmıştı. Ayrıca Ankara Medipol Üniversitesi’ne yeni kampüs alanı olarak Atatürk Orman Çiftliği arazisi içerisindeki büyük bir alan da tahsis edilmişti.

 

Televizyon karşısında oturmak öldürüyor!

Benzer Haberler