Sağkan mazbatasını aldı! ‘Önceliğimiz çoklu baro sistemini kaldırmak’

8 Aralık 2021 Çarşamba

Türkiye Barolar Birliği’nde (TBB) yapılan seçim sonrası başkan seçilen Erinç Sağkan, çoklu baro sisteminin kaldırılması için yasal bir çalışma yapılmasını önceleyeceklerini söyledi. Sağkan, “Ankara Barosu olarak yargıyı bağımsız yapmak istiyoruz” dedi.

Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan, 8,5 yıllık Metin Feyzioğlu döneminin ardından Türkiye Barolar Birliği’nin yeni başkanı seçildi. Sağkan, “İlk işlerimizden birisi, bakanlıkla da görüşerek yeni bir Avukatlık Kanunu taslağı hazırlanması olacak” dedi. TBB Genel Kurulu’nun “çoklu baro konusunda yönetim kuruluna yetki verdiğini” anımsatan Sağkan, “Çoklu baro sisteminin ortadan kaldırılması için bir yasal çalışma yapılması, bu noktada baskı unsuru olunması için aldığımız görev, önceliğimiz olacak. Sonuç alınamaması halinde Anayasal demokratik haklarımızı kullanmaktan da bir adım uzakta durmayacağız” dedi.

Erinç Sağkan, bugün mazbatasını da aldı. Devir teslim töreninin de cumartesi günü yapılması bekleniyor. Sağkan mazbatasını önceki dönem genel sekreteri Avukat Sabiha Tekin’in elinden aldı.

TBB'nin yeni başkanı Erinç Sağkan mazbatasını aldı

Sağkan, ANKA’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“KANUNU HAYATA GEÇİRMEK İÇİN ÇALIŞA YÜRÜTECEĞİZ”

“Türkiye Barolar Birliği olarak ilk işlerimizden birisi, bakanlıkla da görüşerek mesleğin bu içerisinde bulunduğu sorunların giderilmesine yönelik yeni bir Avukatlık Kanunu taslağı hazırlanması olacak. Baştan sona yeni bir taslağı hazırladıktan sonra öncelikle bakanlık ve TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin tamamıyla görüşerek kanunu hayata geçirmek noktasında ciddi çalışma yürüteceğiz.

Biz burada kırılma anını TBB Başkanı’nın oradaki onlarca baro başkanını yalnız bıraktığı an itibariyle yaşadık. Biz bu pratikle ilk defa karşılaştık. İktidarların yargı üzerindeki baskısını görüyor ve biliyoruz. Ama ilk defa kendi çatı örgütümüzün başkanının buna alet olduğunu ve maalesef arka plandan bu yasayı desteklediğini gördük. Sebebi çok açıktı. Sayın başkan kendi koltuğunu kurtarabilmek için, çünkü TBB süreci geçtiğimiz ayın aralık ayında başlayacaktı, bu yasayı destekledi ve siyasal iktidarla birlikte TBB’nin mevcut suskunluk sarmalı içindeki kullanışlı rolünün devam etmesi noktasında birlikte hazırladıkları yasa teklifini hayata geçirdiler. Burada avukatlar oyunu gördüler. Çoklu baro sürecine karşı çıkış yaşandı…

“ÇOKLU BARO SİSTEMİNİN ORTADAN KALDIRILMASI İÇİN BİR YASAL ÇALIŞMA YAPILMASI ÖNCELİĞİMİZ”

Asıl önemli olan bu mesajın anlaşılabilmesidir. Savunma makamı baroların ve savunmanın bağımsız kılınması noktasında net mesajını iletmiştir. Umarız ki siyasal iktidar tarafından da bu mesaj alınmıştır. Genel kurulda bir gündem maddesi vardı. Çoklu baro konusunda TBB yönetim kuruluna yetki verildi. Bizim meslek örgütümüzün nasıl çalışması gerektiğine avukatlar olarak biz karar veririz mesajıydı. O nedenle üzerimize de görev tanımı aldık. Aslında genel kurulda bu konuda büyük destek ve güç aldık. Çoklu baro sisteminin ortadan kaldırılması için bir yasal çalışma yapılması, bu noktada baskı unsuru olunması için aldığımız görev önceliğimiz olacaktır.

Taslak hazırlamaktan ibaret değildir. Bizim beklediğimiz şu aslında. Genel kurulun bu iradesinin iktidar tarafından görülmesini bekliyoruz. Yapılan düzenleme yanlış bir düzenlemeydi. Bilinçli olarak bu yanlışı düzenleme hayata geçirildi. İstenilen sonuç buradan elde edilemedi. Çünkü burada avukatlar var. Avukatlar bu baskıya boyun eğmediler. Şimdi artık kendi meslek örgütlerimizin yapılanmasında bu genel kurulun sesini duyurmak tabii ki TTB yönetim kurulunun görevidir. Biz bu konudaki düzenlememizi hazırlayacağız. Tabii ki bürokratik görüşmelerimizi yaparak, bu yanlıştan dönülmesi noktasında öncelikli görüşmelerimizi hayata geçirmeye çalışacağız. Sonuç alınamaması halinde Anayasal demokratik haklarımızı kullanmaktan da bir adım uzakta durmayacağız.”

KAVALA VE DEMİRTAŞ YORUMU

Türkiye’de yargının bağımsız olmadığını herkes biliyor. Başta, ‘yargı bağımsız’ diyenler biliyor. Önemli olan yargıyı bağımsız yapmak istiyor muyuz, istemiyor muyuz? Biz istiyoruz. Ankara Barosu olarak da istiyoruz, TBB olarak da yargıyı bağımsız ve tarafsız kılmayı sadece istemekle yetinmeyeceğiz. Bunun için de üzerimize düşen vazifemiz ve görevimiz doğrultusunda büyük çaba yürüteceğiz. Biz Türkiye’deki bütün sorunların temelini, yargının bağımsız olmaması olarak görüyoruz. Ekonomik sorunlar da dahil olmak üzere. AİHM’in kararlarının uygulanmaması, ‘Yargı gereğini yapacaktır’ şeklindeki ifadeler yargıya talimatın verildiğinin ifade ediyor.

“ARTIK YALNIZ BIRAKMAYAN BİR TBB OLACAK”

Bu noktada artık TBB’nin bu tür müdahalelere sesi çıkmayacaksa eğer orada bir TBB’nin varlığından söz edemeyiz. Bir yerde insan hakları ihlali olduğunda, ifade özgürlüğü kısıtlandığında, adil yargılanma savunma hakkı kısıtlandığında TBB buna ses çıkarmıyorsa, orada bir birlikten söz edemeyiz. Önceki dönemle bu dönem arasındaki fark en çok da bu noktada yer alacaktır… Bu noktada TBB insan hakları ihlalleri konusunda yasadan kaynaklanan görevini etkin şekilde yerine getirecek, sadece söylemde kalmayacak. Bu davaları ciddi şekilde takip edecek, kamuoyu yaratacak. Meslektaşlarını bu konuda bilgilendirecek. Her şeyden öte bu yargılamalarda mücadele veren avukatları ve savunma makamını artık yalnız bırakmayan bir TBB olacak.”

Sağkan, adli yıl açılışı için de şu açıklamaları yaptı:

“Türkiye’de hak ihlalleri, kadın cinayetleri söz konusuyken, çocuk istismarı, çocuk işçilik, doğa, hayvan katliamları varken, en çok da savunma makamı saldırı altındayken TBB’nin başkanı tabii ki adli yıl açılış törenlerinde bu haksızlık ve hukuksuzlukları dile getirmek zorundadır. Bu en başta görevidir. Tabii ki yasal sınırlar içerisinde bu görevimizi etkili şekilde yapacağız. Bizim en başta görevimiz yargıyı bağımsız kılacak kurumları uyarmaktır. Bu uyarılarımızı da TBB’ni o yarım asırlık geleneğine uygun şekilde, sadece adli yıl açılışlarında değil, görev tanımızın içinde olan her yerde en yüksek perdeden dile getireceğiz. Bunu yapmamamız zaten görevimizi yapmamamız anlamına gelir.

Aslında bu yaşadığımız süreç ve TBB genel kurulunun bu noktada yetki sahibi olan kişilere bir mesajı göstermesi gerekiyor. Türkiye’de avukatlar ve avukatlar hukuk devletinin tesis edilmesinde ve mesleğin sorunlarının çözülmesinde bundan sonra birlikte hareket edecek ve TBB onların çatı örgütü olarak o birlikteliği sağlayacak, bir organizasyon şeması haline getirilmiştir. Önceden yaşanmış bu tür konulara takılmadan, çünkü bu bahsettiğiniz konu Ankara Barosu’nun yaptığı açıklama üzerinden Sayın Cumhurbaşkanı’nın açıklamasıydı. Bizim durduğumuz yer çok nettir. Bizim durduğumuz yer hukuk çizgisidir. Bu çizgide yurttaşların haklarını savunmaya devam edeceğiz. Bunu çok net olarak ifade edebilirim.

Sağkan, Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu’nda seçildikten sonra anne ve babasına sarılması ile ilgili olarak da şunları söyledi:

“Ben seçildiysem ve Ankara Barosu’nun başkanlığını yürütebildiysem onlar sayesinde. Bana küçüklüğümden beri dürüst insan olmayı öğrettiler. Peşinden Atatürkçülük geldi. Bugün meslektaşlarımızla ve yurttaşlarımızla yol alabiliyorsak, en başında bu iki ilke olduğuna inanıyorum. Atatürk’ün ilke ve devrimleri benim açımdan vazgeçilmez unsurlardır. Ben bunu ailemden aldım. Onlar da kendi çocuklarının TBB gibi bu ülkenin en önemli meslek örgütünde eşitler arasında sözcü diyorum ben, lider gibi kelimeleri sevmiyorum, eşitler arasında sözcü olarak belirlenmesinden onur duyduklarını ifade ettiler. Bugün bu koltuklarda bulunabiliyorsam, en başta anne ve babam sayesinde. Bu açıdan duygusal bir an oldu.”

 

Feyzioğlu dönemi bitti! Yeni Baro Başkanı Erinç Sağkan

 

Benzer Haberler