Sadettin Teksoy yıllar sonra ekranlara dönüyor

Yayın tarihi: 31 Aralık 2022 Cumartesi 12:07 am - Güncelleme: 31 Aralık 2022 Cumartesi 12:08 am

Ekranlara çıktığı 90’lı yıllarda adından sıkça bahsettiren Sadettin Teksoy, uzun süredir televizyondan uzak kalmıştı. Teksoy, Güldür Güldür’ün yılbaşı özel programında yıllar sonra yeniden ekranlara gelecek.

Televizyoncu ve sunucu Sadettin Teksoy, 90’lı yıllarda “Ben Sadettin Teksoy” repliğiyle hafızalara kazınmıştı. Uzun süredir televizyondan uzak kalan Teksoy, yıllar sonra yeniden ekranlara dönecek.

Show TV’de yayınlanan Güldür Güldür’e konuk olan Sadettin Teksoy, yılbaşı özel programında yeniden seyircilerle buluşacak.

SADETTİN TEKSOY KİMDİR?

1952’de İstanbul doğan Sadettin Teksoy, Vefa Lisesi’ni bitirdi. Gazetecilik kariyerine 1972’de Hafta Sonu gazetesinde magazin muhabiri olarak başladı. 2 sene sonra aynı grubun yayın organı Hürriyet’e transfer oldu. Irak-İran Savaşı’nı her iki cepheden de takip etti. Bağdat’ta İran savaş uçaklarının bombaladığı petrol rafinerisinde sırtından yaralandı. 1980 yılında Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile görüşen ilk gazeteci oldu.

Hürriyet gazetesinin haber merkezinde 16 yıl süreyle savaş, özel haber ve polis muhabiri olarak görev yaptı. Çok sayıda yazı dizisi hazırladı. 1990 yılında televizyon haberciliğine atıldı ve Uğur Dündar’ın yapımcılığındaki Hodri Meydan programında özel haber muhabiri olarak çalıştı. İngilizce ve Arapça bilen Teksoy, 1992 yılında Hürriyet Gazetesi’nden emekli oldu.

Sadettin Teksoy, 1992 yılında, Star TV Haber Merkezi’ne transfer oldu. Bu bölümde 2 yıl süreyle, özel haber muhabirliği yaptıktan sonra, 1994’te kendisini ülke çapında ünlü bir TV yapımcısına dönüştüren, “Teksoy Görevde” programını hazırlamaya başladı. Yurt içinden ve dışından ilginç, sıra dışı ve gizemli kişileri ya da mekânları, kendine özgü sunumuyla izleyicilere tanıttığı bu program, Star TV’de kesintisiz olarak 5 yıl boyunca yayınlandı. Yayınlanan her programı izlenme rekorları kırdı.

1999 ile 2002 yılları arasında medyada farklı görevler alan ve bu arada da Show TV Haber Merkezi’nde çalışan Teksoy, o yıldan itibaren kendisiyle özdeşleşen programı “Teksoy Görevde”yi bir kez daha hazırlamaya başladı. “Teksoy Görevde”, 2002-2006 yılları arasında kısa süreli kesintilerle Star TV’de yayınlanmayı sürdürdü. “Sırlara Yolculuk” adlı programı da sunan Teksoy, daha sonra yapımcı ve sunuculuğunu üstlendiği “Sırların Efendisi” adlı büyük beğeni toplayan programı hazırladı.

Bir dönem Dracula’nın şatosuna kadar girmişti! İşte Sadettin Teksoy’un son hali