Sabiha Gökçen’de 3 kişini öldüğü uçak kazasında şok ifade… ‘İnmeyin denmedi’

Yayın tarihi: 14 Şubat 2020 Cuma 12:35 pm - Güncelleme: 14 Şubat 2020 Cuma 12:38 pm

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda meydana gelen kaza ilgili Pegasus Havayolları uçağının yardımcı pilotunun ifadeleri ortaya çıktı. Pegasus uçağının yardımcı pilot ifadesinde ‘Kule bize ‘pas geçin, inmeyin’ talimatı vermedi. Uçağı indirebileceğimizi düşündük’ dedi.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki kazada hava trafik kontrolörünün ifadesi ortaya çıktı

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 5 Şubat tarihinde pistten çıkarak 3 kişinin ölümüne 180 kişinin de yaralanmasına neden olan Pegasus Hava Yollarını’na ait uçağı pistten çıkmasına ilişkin olarak İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, “Taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olmak” suçundan başlatılan soruşturma sürüyor.

HASTANEDE İFADESİ ALINDI

Sabiha Gökçen’deki uçak kazasında 3 kişi hayatını kaybetti… Pilotların bilgisi alınacak

Soruşturma kapsamında dün Pegasus uçağının yardımcı pilot Ferdinant Pondaag’ın tedavi gördüğü hastanede polis tarafından ifadesi alındı. Tercüman eşliğinde alınan ifadesinde üzgün olduğunu belirten Pondaag’ın kendilerine ulaştırılan meteorolojik veriler ışığında inebileceklerini düşündükleri için indiklerini söylediği öğrenildi.

İnme kararına neden olan meteorolojik verileri hatırlamadığını kaydeden Pondaag’ın, inme kararını kaptan pilot ile birlikte verdiklerini söylediği kaydedildi.

KULE ‘İNMEYİN’ DEMEDİ İDDİASI

Sabiha Gökçen’deki uçak kazasında ödenecek tazminatın detayları belli oldu

Kulenin kendilerine ‘inmeyin’ demediğini söyleyen Pondaag’ın, piste indiklerini, indikten sonra uçağın kaydığını, kaptan pilotun uçağı pistte tutmaya çalıştığını ancak tutunamadıklarını söylediği ifade edildi.

Pondaag’ın kendisine sorulan bir çok soruyu hatırlamadığını söyleyerek yanıtlamadığı öğrenildi.