Saadet Partisi: İktidar seçimleri kazanmak için İmralı ile ittifak kurma yolları arıyor

30 Mart 2022 Çarşamba

Saadet Partili Mahmut Arıkan, TBMM‘ye sunulan yeni Seçim Kanuna’na bir dizi eleştiri getirdi. Arıkan, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Silivri’deki İmralı’daki ne hesap verecek” sözlerini hatırlatarak, “İktidar İmralı ile ittifak kurma yollarını aramakta” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Mahmut Arıkan, partisinin Bölgesel İl Başkanları toplantısı için Konya’ya geldi. Arıkan, 11 il ve gençlik kolları başkanlarının katıldığı toplantı öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Mahmut Arıkan, AKP ve MHP‘nin TBMM’ye sunduğu yeni Seçim Kanunu’na eleştiriler getirdi. Arıkan, iktidarın ekonomik gidişatı değiştiremediği için Seçim Kanunu değiştirmek istediğini belirterek, “Siyasi ömürlerini, iktidarlarını uzatabileceklerini düşünüyorlar. Oysa Türkiye siyasi tarihinin bize öğrettiği önemli bir şey var. Her iktidar, getirdiği Seçim Kanunu’nda yenilir” dedi.

“İMRALI İLE İTTİFAK KURMA YOLLARINI ARIYORLAR”

Toplantı öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Arıkan, şunları söyledi:

“Sabit ayaklarının menfaat üzerine bastığı yönündeki iddiamızı ispat edecek o kadar çok gelişme yaşanıyor ki ben bunlardan sadece bir tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı. Dedi ki ‘Silivri’deki, İmralı’daki ne hesap verecek’. Bu söz bile bu iddiamızın ne kadar doğru olduğunu teyit etmekte. İktidar, son dönemde Bahçeli ve Perinçek ile kurduğu ittifakın seçimleri kazanmaya yeterli olmayacağını anladığı için İmralı ile ittifak kurma yollarını aramakta. Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi, 2018’de kendi menfaatlerine uygun olduğu için seçim sistemini kendilerine göre uyarladılar. Bugün 2018’de uyarladıkları seçim sisteminin kendilerine zarar verdiğini düşündükleri için Meclis’te yeni Seçim Yasası’nı görüşüyorlar.

“TARİHİN YENİLGİSİNİ YAŞAMAKTAN KAÇAMAYACAKLAR”

Getirilmek istenen yeni Seçim Kanunu, hiç şüphesiz iktidar ve ortağı için korkunun göstergesidir. Kendi elleriyle meydana getirdikleri yerli ve milli ekonomik kriz, artan hayat pahalılığı, işsizlik, kamu kurumlarına güvenin yitirilmesi, toplum vicdanını yaralayan her türlü adaletsizlik nedeniyle kendi inşa ettikleri seçim sisteminde kazanamayacağını anlayan iktidar, bu hamlesi ile sistemi tekrar tıkamak istemektir. Ekonominin gidişatını, ülkenin kötüye giden seyrini değiştiremeyenler, Seçim Kanunu değiştirerek siyasi ömürlerini, iktidarlarını uzatabileceklerini düşünüyorlar. Oysa Türkiye siyasi tarihinin bize öğrettiği önemli bir şey var. Her iktidar, getirdiği Seçim Kanunu’nda yenilir. Tekerrür eden, tarihin yenilgisini yaşamaktan kaçamayacaktır. Korkunun ecele faydası olmayacak. Milletimiz, iktidarın oynamak istediği Ali Cengiz oyununu boşa çıkaracak, yarının Türkiye’si için mevcut iktidara çok önemli bir ders verecek.”

 

 

Meclis’te gece yarısı tansiyon yükseldi! MHP’li vekiller CHP sıralarına yürüdü

Benzer Haberler