Rusya’dan Türkiye’ye: ‘Özel iletişim kanallarından’ faydalanmalı

20 Şubat 2020 Perşembe

Rusya’dan Türkiye’ye: ‘Özel iletişim kanallarından’ faydalanmalı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İdlib’de operasyon başlatmanın an meselesi olduğu yönündeki açıklamasına ilişkin konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye’ye İdlib’le ilgili abartılı açıklamalardan kaçınıp, bunun yerine özel iletişim kanallarını kullanma çağrısında bulundu.

Zaharova, “Türkiye yönetiminin açıklamaları konusuna gelince, ‘sahada’ herhangi bir gerilim halinde birçok ülke açıklama yapmanın uygun olduğunu düşünüyor, halbuki bize göre bu tür durumlarda her şeyden önce mevcut iletişim kanallarının devreye alınması gerekiyor, zira (bu kanalların) muazzam bir potansiyeli var” diye konuştu.

Son dakika… İdlib’de 2 şehit 5 asker yaralı… Türkiye destekli cihatçılar İdlib’e operasyon başlatmıştı

Rus Dışişleri Sözcüsü ayrıca, “Suriyeli yetkililerin kendi topraklarında neler yapması gerektiği yönündeki açıklamalar konusunda da egemen bir devletin söz konusu olduğunu ve Suriye silahlı kuvvetlerinin kendi toprağında bulunduklarını unutmamak gerekiyor. Baz ilke bu olmalı” ifadelerini kullandı.

Rusya’dan Türkiye’ye üst üste çağrılar: Teröristlere destek ve silah vermeyi durdurun

‘Rusya ve Türkiye İdlib’le ilgili temaslarını günbegün sürdürüyor’

Rusya’nın Türk partnerleri ile İdlib’deki durum konusundaki temaslarını günbegün sürdürdüğünü ifade eden Zaharova, “Türk partnerlerimizle birçok konuda günbegün temaslara devam ediyoruz, hem diplomatlarımız, hem de Rus askeri uzmanlar bu çalışmaları sürdürüyor. Temaslarda herhangi bir kopma söz konusu değil” dedi ve ekledi:

“Heyetler halinde karşılıklı ziyaretler konusunda ise, her an ortaya çıkabilecek ya da daha ileri bir tarihe taşınabilecek gerekliliklere göre çalışılıyor.” (Sputnik)

Benzer Haberler