Rusya’dan Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç tavrına açıklama

17 Mayıs 2022 Salı

Kremlin Sözcüsü Peskov, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç‘i NATO’da görmek istememesi yönündeki tavrına ‘müdahil olmak istemediklerini’ söyledi.

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik süreci sürerken, Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov günlük basın toplantısında konuyla ilgili soruları yanıtladı.

Peskov, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in üyeliğine karşı olması yönündeki tavrı üzerine sorulan soruya  “Biz, bu ilişkilere müdahil olmak istemeyiz” ifadelerini kullandı.

Kremlin’in Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in üyeliğini veto etmesini olası görüp görmediğinin sorulması üzerine konuşan Peskov, “Bu, bizim meselemiz değil, NATO’ya üye devletlerin ilişkileriyle ilgili. Bizimle bir ilgisi bulunmuyor. NATO’nun genişlemesi konusundaki tutumumuz iyi biliniyor, bunu birçok kez dile getirdik. Fakat NATO üyeleri arasındaki ilişkiler bizi ilgilendirmiyor” yanıtını verdi.

Erdoğan’dan İsveç ve Finlandiya’ya: Yorulmasınlar

İsveç NATO’ya başvuru belgesini imzaladı

‘PUTİN YAKIN GELECEKTE TÜRKİYE’Yİ GİTMEYECEK’

Basın toplantısında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önümüzdeki günlerde Türkiye’yi ziyaret edeceğine ilişkin Türk medyasında yer alan haberler de gündeme geldi.

Putin’in daha önce Türkiye’yi ziyaret etmesi için bir davet aldığını ve bunun geçerliliğini koruduğunu kaydeden Peskov, “Putin, bu davete mutlaka icabet edeceğini söyledi. Bu ziyaretin süreleri kararlaştırılacak ancak yakın gelecekte bu tür planlar bulunmuyor” dedi.

İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye’ye yapacağı ziyaretin açıklamaları değiştirildi

İsveç ve Finlandiya’dan Türkiye’ye NATO nispeti: İade etmeyeceğiz

Benzer Haberler