Rusya’dan kritik YPG açıklaması

24 Ekim 2019 Perşembe

Rusya’dan kritik YPG açıklaması

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verişinin, Soçi’de varılan mutabakat kapsamında  YPG’nin omurgasını oluşturduğu SDG’nin, Suriye-Türkiye sınırının Suriye tarafından çekilmeye başladıklarını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Verşinin, SDG’nin Suriye-Türkiye sınırının Suriye tarafından çekilmeye başlayıp başlamadığı sorusu üstüne, “Soçi’de varılmış olan mutabakatın yerine getirilmekte olduğunu memnuniyetle söyleyebiliriz” dedi.

Sputnik’in haberine göre, Verşinin “mutabakatın yerine getirilmesinin SDG’nin sınırdan çekilmeye başladığı anlamına gelip gelmediği’ sorusuna ise “Evet, bunu biraz önce söylemiştim” cevabını verdi.

30 KİLOMETRELİK ALANDAN ÇEKİLMELERİNE KARAR VERİLMİŞTİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 22 Ekim’de Soçi kentinde yaptığı ve yaklaşık 6 buçuk saat süren görüşmesinden Suriye-Türkiye sınırının Suriye tarafına ilişkin ortak bir mutabakat çıkmıştı.

Söz konusu mutabakat kapsamında Suriye’deki SDG’nin, 150 saat içerisinde Türkiye sınırındaki 30 kilometrelik alandan çekilmelerine karar verilmişti.

Mutabakat, Suriye sınır muhafızları ile Rus askeri polisinin, Barış Pınarı Harekatı alanı dışında kalan sınır hattına girmelerini de içeriyor. Türk ordusunun şu anda mevzilendiği Barış Pınarı Harekatı alanından ne zaman çekileceğine dairse henüz bir anlaşamaya varılmış değil. Ancak Rus ve Türk güçler operasyon alanı sınırlarının batısı ve doğusunda ortak devriye gerçekleştirecekler.

Ayrıca Verişinin “Kürt oluşumların (SDG) sınırdan çekilmesine ilişkin anlaşmanın, sınıra yakın yerleşim yerlerinde yaşayan sivil halk için geçerli olmadığını” da ekledi.

Türk askerlerin Barış Pınarı Harekatı alanında ne zamana kadar kalacağına ilişkin bir soru karşısında ise Verşinin, Türk askerlerin söz konusu operasyon çerçevesinde Suriye’de mevzilenmiş oldukları yerlerden ne zaman çekileceğine yönelik bir süre belirlenmediğini belirtti.

Rusya, YPG ile Soçi’yi görüştü: Putin’e ‘mutabakat’ teşekkürü!

Benzer Haberler