Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Rusya’dan çağrı: Dış aktörler Karabağ açıklamalarında özenli ve ölçülü olmalı

Rusya Dışişleri, Azerbaycan ile Ermenistan arasında tırmanan çatışmaya ilişkin hem iç güçleri hem de dış aktörleri, açıklamalarında özenli ve ölçülü olmaya çağırdı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko, Karabağ’da yaşanan çatışmaların bir an önce sonlanması adına hem iç güçleri hem de dış aktörleri, açıklamalarında özenli ve ölçülü olmaya çağırdı. Rus devlet ajansı Sputnik’in aktardığında göre Rudenko, “Hem iç hem de dış aktörleri, yaptıkları açıklamalar ile kullandıkları dil de dahil olmak üzere azami derecede ölçülü olmaya çağırıyoruz” dedi.

Azerbaycan, kısmi seferberlik ilan etti

Rudenko, “Bir an önce ateşkes sağlanması ve müzakere masasına geri dönülmesi adına şu anda azami derecede dikkatli ve özenli olmak çok önemli” diye ekledi.

Karabağ’da Azerbaycan ve Ermenistan güçleri arasında yeniden alevlenen çatışmalarda taraflar birbirlerini karşılıklı olarak ağır silah kullanmakla ve sivilleri öldürmekle suçluyor. Hem Ermenistan hem Azerbaycan ilk ateş açanın karşı taraf olduğunu söylüyor. Çatışmalar nedeniyle tarafların ikisi de olağanüstü hal ve seferberlik ilan etmiş durumda.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından beri tarafların hak iddia ettiği Karabağ bölgesi, hukuken Azerbaycan’a ait, fiilense Ermeni güçlerin denetiminde. (Sputnik)

loading...