Rusya’da seçim öncesi medyaya sansür

26 Temmuz 2021 Pazartesi

Rusya’da seçim öncesi medyaya sansür

Rusya’da eylül ayında gerçekleşecek olan seçim öncesi, muhalif lider Aleksey Navalny’yi destekleyen 49 internet sitesi kapatıldı.

Rusya’da internet yayıncılığını denetleyen ‘Roskomnadzor’ isimli kurum tarafından 50’ye yakın internet sitesi kapatıldı. Kurum, savcılık talebi üzerine Rus muhalife yakınlığıyla bilinen Yolsuzlukla Mücadele Fonu (FBK) ve bölge ofislerinin sitelerine erişimin kısıtlandığını duyurdu. Roskomnadzor tarafından Fransız Haber Ajansı’na yapılan yazılı açıklamada, FBK ve Navalny’nin bölge ofislerinin, “yasaklanmış aşırılık yanlısı faaliyetlerin propagandasını yaptıkları” için kapatıldığı bildirildi. Navalny’nin yakın arkadaşı olarak bilinen Leonid Volkov, toplam 49 siteye erişimin engellendiğini duyurdu. Volkov, eylül ayında düzenlenecek seçimler öncesi muhalefeti susturmak adına bu adamın atıldığını bildirdi.

FBK, Rusya’da şüpheli bir şekilde zengin olanlarla ilgili yaptığı soruşturmalarla tanınırken, bu kurumun bölge büroları Navalny adına gösterileri düzenleyip, seçim propaganda faaliyetlerinde bulunuyor. FBK yöneticilerinden Maria Pevtchikh, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada karara “Bizi Rusya’da internet platformundan tamamen temizlemek için bunu yapıyorlar.” şeklinde tepki gösterdi.

Moskova Mahkemesi, 2 Şubat’ta Navalny’nin geçmişte yolsuzluk davası sonucunda verilen 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezasını, evde geçirdiği cezayı da hesaplayarak 2,5 yıllık normal hapis cezasına çevirmişti.

44 yaşındaki politikacı, şiddetli sırt ağrısı ve bacaklarındaki uyuşukluğun ardından hapishane yetkililerinin doktorlarının kendisini ziyaret etmesine izin vermemesini protesto etmek için 31 Mart’ta açlık grevine başlamış, daha sonra Nisan ayı sonunda sağlık durumunun bozulması üzerine eylemine son vermişti.

Benzer Haberler