Rusya’da koronavirüs kaynaklı günlük can kaybında yeni rekor

13 Temmuz 2021 Salı

Rusya’da koronavirüs kaynaklı günlük can kaybında yeni rekor

Rusya’da koronavirüs (Covid-19) kaynaklı ‘günlük en yüksek’ can kaybı yaşandı. Son 24 saatte 780 kişi hayatını kaybetti, toplam vefat sayısı 144 bini aştı.

Rusya Koronavirüs Enfeksiyonu Kontrol ve Önleme Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, ülkede son 24 saatte Covid-19 vaka sayısı 24 bin 702 artarak, 5 milyon 833 bin 175’e çıktı. Son 24 saatte 780 kişinin hayatını kaybetmesiyle salgının başlangıcından bu yana ‘en yüksek’ günlük can kaybına ulaşılan ülkede, toplam ölü sayısı 144 bin 492’ye yükseldi.

Yaklaşık 452 bin Covid-19 hastasının bulunduğu Rusya’da, sağlığına kavuşan kişi sayısı ise 19 bin 566 artışla 5 milyon 236 bin 214’e ulaştı. Başkent Moskova’da son 24 saatte Kovid-19 vaka sayısı 4 bin 991’e artarak 1 milyon 439 bin 632’ye, virüsten ölenlerin sayısı da 103 artışla 23 bin 858’e çıktı.

“TÜM SENARYOLAR GÖZDEN GEÇİRİLİYOR”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başkent Moskova’da Covid-19’a karşı devam eden aşılama sürecine ilişkin yaptığı açıklamada, ülkede aşı olmayanlara yönelik tedbirlerin sertleştirilmesi ihtimalini değerlendirdi.

Peskov, “Bu konuda herhangi bir karar henüz alınmadı ancak bu tür kararların unsurları bölgeler düzeyinde uygulanmaya başladı. Dünyadaki salgın durumunun gidiş hattı, bu tür kararların alınması lehindedir” dedi.

Rusya’daki sağlık sisteminin yetkin olduğunu savunan Peskov, “Tüm senaryolar, olası sonuçlara istinaden gözden geçiriliyor ve analiz ediliyor” ifadesini kullandı.

AŞILAMADA SON DURUM

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) Başkan yardımcısı Elena Ejlova ise ülkenin çeşitli bölgelerindeki aşılanma sürecinin hızının farklılık gösterdiğini belirterek, “Toplam 28 milyon 600 binden fazla Rus vatandaşı aşılandı” diye konuştu.

HAZİRANDA TEDBİRLER SERTLEŞTİRİLMİŞTİ

Haziran başında Covid-19 vakalarının artması nedeniyle Rusya’nın birçok bölgesinde virüse karşı tedbirler yeniden uygulamaya konulmuştu. Önlemlerin sıkılaştırıldığı Moskova’da tüm restoran, kafe, bar, gece kulüpleri ve diğer eğlence yerlerinin gece saat 23.00’ten sabah saat 06.00’ya kadar müşterilere hizmet vermesi yasaklanmıştı. Vatandaşlar, söz konusu saatlerde uzaktan yemek sipariş edebiliyor.

Moskova’da 22 Haziran’da sadece aşı olan, 6 ay içinde salgını atlatan ve 72 saat içinde Kovid-19 testi yaptıran vatandaşların, barkod (QR kod) sistemiyle restoran ve kafelere gidebilmesi yönünde karar alınmıştı. Şehirdeki firmaların, personellerinin en az yüzde 30’unu uzaktan çalıştırması zorunluluğu devam ederken, 65 yaş üstü ve belirli hastalıkları olan vatandaşların uzaktan çalışması kararlaştırılmıştı.

Öte yandan nüfusun yoğun olduğu Moskova ve St. Petersburg gibi kentlerde kamu ve hizmet sektörlerinde çalışanların yüzde 60’ına Covid-19’a karşı aşılanma zorunluluğu getirilmişti.

DSÖ: Farklı aşıları yaptırmak tehlikeli olabilir

Benzer Haberler